Zmiany klimatyczne, zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej, redukcja emisji dwutlenku węgla – to główne tematy szczytu unijnego w Brukseli. Dla Polski szczyt ma być okazją do przypomnienia postulatów solidarności i bezpieczeństwa energetycznego.
Marcowe szczyty są poświęcone gospodarce, ale dziś i w piątek 27 unijnych przywódców będzie rozmawiać głównie o energii. Ze względu na zmiany klimatyczne, UE chce zwiększyć do 20 proc. wykorzystanie energii odnawialnej, zapowiadając 20-procentową redukcję emisji dwutlenku węgla do 2020 roku.
Polsce jednak zależy, żeby ze względu na koszty nowy pułap energii odnawialnej nie był obowiązkowy. Nasza delegacja będzie się także starała wzmocnić zapisy o bezpieczeństwie energetycznym.
Poza tym prezydent będzie musiał bronić koncepcji budowy na naszym terytorium elementów tarczy antyrakietowej, bo wielu unijnych przywódców uważa, że Polsce nic nie grozi ze strony Iranu czy Korei Północnej. Według nich, tarcza jedynie rozdrażni Rosję i doprowadzi do nowego wyścigu zbrojeń.
W tle pojawi się z pewnością także problem Rospudy, a w rozpowie z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego z pewnością wypłynie sprawa uznanej za antysemicką książki eurodeputowanego Macieja Giertycha.