Rekordową rekompensatę dla Polaków zasądził Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Polskie władze będą musiały zapłacić trzem poznaniakom prawie ćwierć miliona euro. Zwrócili się oni do gminy o podział działki pod zabudowę, działka została podzielona, ale jej część przeznaczono pod drogi wewnętrzne. Właściciele nie dostali za to odszkodowania.
Chodzi o trzech mieszkańców Poznania, właścicieli 6 ha gruntu, którzy w 1995 roku zwrócili się do gminy o podział działki pod zabudowę. Na mocy decyzji władz gminnych z 1999 roku część tego gruntu została przeznaczona pod "drogi wewnętrzne". Właściciele gruntu domagali się za to rekompensaty, ale władze lokalne odmówiły im tego.
Skarżący odwołali się od decyzji prezydenta Poznania zaznaczając, że z dróg powstałych na ich terenie mogą korzystać wszyscy. Jednak decyzja została utrzymana.
Kiedy skierowali sprawę do sądu administracyjnego i cywilnego - także te sądy uznały, że skarżącym nie przysługiwało prawo do rekompensaty. Podobnie orzekł także Sąd najwyższy w 2004 roku.
Mężczyźni skierowali więc sprawę do Strasburga, który we wtorek uznał, że doszło do naruszenia art. 1 protokołu Konwencji, dotyczącego prawa własności.