Gwałtowne zjawiska pogodowe sprawiają, ze natychmiast ożywa dyskusja o możliwych konsekwencjach zmian klimatycznych.
Zwolennicy teorii ocieplenia klimatu i jej przeciwnicy wciąż nie mogą się porozumieć, zarzucając sobie nieczyste intencje. Ale czasopisma naukowe publikują właśnie kolejne dowody na to, że klimat się ociepla.
W tych dniach na przykład szwedzcy naukowcy alarmują, że gwałtownie przesuwa się w ich kraju północna granica lasu. W ciągu ostatnich 20 lat las przesuwa się na północ szybciej, niż kiedykolwiek w ciągu 7 tys. lat.
Badania osadów w jeziorach na terenie kanadyjskiej Arktyki pokazują, że tempo wzrostu średniej temperatury jest tam w ciągu ostatnich stu lat znacznie szybsze niż w ciągu całego millenium.
Z kolei oparte na dotychczasowych badaniach symulacje komputerowe zmian klimatycznych w XXI wieku sugerują, że w 2100 roku, ekstremalne zjawiska pogodowe, upały i susze, powodzie, huragany, wreszcie wielkie mrozy będą na świecie na porządku dziennym.
Naukowcy z Zurychu, którzy przygotowali te symulacje przekonują, że zachwianie równowagi klimatycznej da się odczuć praktycznie na całej Ziemi. W niektórych rejonach ludzie mogą nie być w stanie się do tych zmian zaadaptować.