Andrew Fire i Craig C. Mello, dwaj naukowcy z USA, podzielą się nagrodą Nobla z medycyny i fizjologii. Instytut Karoliński w Sztokholmie wyróżnił ich za odkrycie podstawowego mechanizmu kontroli przepływu informacji genetycznej.
Zjawisko interferencji kwasu rybonukleinowego RNA, zachodzące w organizmach roślin, zwierząt i człowieka ma podstawowe znaczenie dla kontroli przekazywania informacji genetycznej. Wiąże się ono z reakcją organizmu na obecność w komórkach dwuniciowego RNA. Jednoniciowe RNA pełni rolę pośrednika, umożliwiającego powstawanie białek kodowanych przez DNA. Dwuniciowe RNA nie jest normalnym składnikiem komórek, pojawia się tam na przykład wskutek infekcji wirusowej. Mechanizm obronny, który prowadzi do upośledzenia funkcjonowania takich komórek, a nawet ich uśmiercenia jest ważnym elementem ochrony antywirusowej organizmu.
Interferencja RNA ma też istotne znaczenie dla zabezpieczenia naszego genomu przed uszkodzeniami, reguluje także pracę genów istotnych w procesie rozwoju organizmu. Odkrycia dokonane przez Fire'a i Mello mogą się przyczynić do leczenia niektórych chorób dziedzicznych, nowotworów, stwardnienia rozsianego a także takich schorzeń jak choroby Alzheimera i Parkinsona. Interferencja RNA to także ważny instrument badawczy, pomocny przy rozpoznawaniu funkcji genów, a także w pracy nad stworzeniem genetycznych metod terapeutycznych.
Posłuchaj rozmowy Mai Dutkiewicz i Michała Kowalewskiego z prof. Ewą Bartnik z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego:
Od 1901 roku laureaci Nagrody Nobla są wybierani co roku w dziedzinach: literatura, fizyka, chemia oraz medycyna lub fizjologia. Wręczana jest też Nagroda Pokojowa. Alfred Nobel nie ustanowił nagrody dla ekonomistów, którą przyznaje się dopiero od 1968 roku. Jej sponsorem jest Bank Szwecji.