Relacje USA i Polski są bardzo dobre - powiedział Krzysztof Szczerski po spotkaniach w Departamencie Stanu oraz Narodowej Radzie Bezpieczeństwa. W Waszyngtonie rozmawiał z Wessem Mitchellem, asystentem Sekretarza Stanu USA, a także z Richardem Hookerem, asystentem ds. NATO i Europy oraz Azji. Szczerski w rozmowie z korespondentem RMF FM Pawłem Żuchowski powiedział, że do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy oraz Donalda Trumpa w Białym Domu dojdzie w dogodnym terminie, zarówno dla Trumpa, jak i Dudy. Stwierdził, że w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa usłyszał, że w kwestii współpracy wojskowej Stany Zjednoczone mają plany poszerzenia relacji z Polską.
Paweł Żuchowski, RMF FM: Panie ministrze, odwiedził pan Departament Stanu, a także Biały Dom. Rozmawiał pan o relacjach Polski i Stanów Zjednoczonych. Jakie są te relacje?
Krzysztof Szczerski: Relacje są dobre, trwałe, silne, bo łączy nas i wspólnota interesów, ale także wspólne postrzeganie zagrożeń i konieczność wspólnej na nie odpowiedzi. Naprawdę, w wymiarze strategicznym, w wymiarze dotyczącym bezpośrednio bezpieczeństwa i interesów ekonomicznych, te relacje polsko-amerykańskie są bardzo zaawansowane i są także w fazie rozwojowej. To znaczy mamy dużo planów na przyszłość i te plany dzisiaj tutaj właśnie omawiałem.
Co konkretnie pan usłyszał?
Usłyszałem, że zarówno w kwestii współpracy wojskowej Stany Zjednoczone mają plan poszerzania relacji i współpracy z Polską, partnerstwa z Polską. W zakresie tego, co dzieje się w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego mamy wspólne plany zwiększenia zaangażowania Sojuszu w bezpieczeństwo naszego regionu. W zakresie gospodarczym zainteresowanie także biznesu amerykańskiego i amerykańskiej administracji rozwoju Inicjatywy Trójmorza jest trwałe i dość duży nacisk na to także położyliśmy w naszych dzisiejszych rozmowach. Zarówno w polu ekonomicznym jak i na polu wojskowym i szerzej rozumianego bezpieczeństwa są - jak powiedziałem - plany rozwoju i pogłębienia tych relacji polsko-amerykańskich na bardzo konkretnych polach - takich rzeczywiście, że możemy mówić o konkretnej współpracy energetycznej, wojskowej i politycznej między Polską i USA.