Hiszpania zanotowała w styczniu najwyższy w historii tego kraju dług publiczny. Jego wartość sięgnęła poziomu ponad 1,11 biliona euro - poinformował hiszpański bank centralny (BdE).
W porównaniu z grudniem 2016 roku dług publiczny kraju zwiększył się o 9,21 mld euro, czyli o 0,8 proc. Z kolei w stosunku do stycznia 2016 roku nastąpił wzrost o ponad 42,35 mld euro, co oznacza 3,9 proc.
Rekordowa wartość długu publicznego Hiszpanii stanowi 99,75 proc. PKB tego kraju. W całym 2016 r. poziom zadłużenia wyniósł tymczasem 98,98 proc. PKB.
Zaprezentowane przez Bank Hiszpanii dane oznaczają, że dług publiczny tego kraju utrzymuje się na poziomie przekraczającym 1 bln euro nieprzerwanie od 33 miesięcy.
W 2011 r. największe partie - Partia Ludowa (PP) i Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) - doszły do porozumienia w sprawie wprowadzenia do konstytucji tego kraju limitu deficytu budżetowego i długu publicznego, co miałoby zagwarantować stabilność budżetu. Zmieniony artykuł 135 ustawy zasadniczej przewiduje, że ani rząd, ani wspólnoty autonomiczne nie mogą przekraczać limitów określonych przez UE. Nowelizacja wejdzie w życie w 2020 r.
Unijne przepisy przewidują dopuszczalny próg długu publicznego w wysokości 60 proc. PKB. Za jego przekroczenie członkom strefy euro grożą bezpośrednie sankcje finansowe. Kraj, który znacznie przekracza poziom zadłużenia, może być zmuszony do wpłaty depozytu w wysokości 0,2 proc. swego PKB, który zostanie mu zwrócony, jeżeli dostosuje się on do rekomendacji Komisji Europejskiej i wróci na zrównoważoną ścieżkę finansów publicznych. W przeciwnym razie depozyt przekształca się w bezzwrotną karę.
Kary za przekroczenie dopuszczalnego limitu długu publicznego w UE są wprowadzane stopniowo i ostatecznie mogą sięgnąć nawet 0,5 PKB.
(ph)