Państwowa agencja KCNA doniosła, że wojsko Korei Północnej przetestowało "silnik rakietowy na paliwo stałe o wysokim ciągu". W ocenie ekspertów, gdyby te informacje się potwierdziły, oznaczałoby to, że Korea Północna zrobiła "znaczący krok", który przybliża ją do uzyskania zdolności przenoszenia międzykontynentalnych rakiet balistycznych.
"Test przeprowadzony w czwartek w wyrzutni satelitów Sohae dowiódł niezawodności i stabilności silnika, zapewniając gwarancję rozwoju kolejnego systemu broni strategicznej nowego typu" - podała KCNA.
Jak przekazała PAP, cytując agencję KCNA, pólnocnokoreański dyktator Kim Dzong Un wyraził "oczekiwanie, że kolejna broń strategiczna nowego typu zostanie wyprodukowana w jak najkrótszym czasie".
Agencja Reutera zwraca uwagę, że test odbył się w czasie, gdy szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi przebywa w Seulu na rozmowach z władzami Korei Południowej, podczas których zapewnił o dołożeniu wszelkich starań, aby zatrzymać program nuklearny Korei Północnej.
Eksperci pytani przez Reutersa twierdzą, że test wskazuje na zamiar opracowania nowych międzykontynentalnych pocisków balistycznych na paliwo stałe (ICBM). Korea Północna pracuje nad budową silników na paliwo stałe, ponieważ rakiety w nie wyposażone są bardziej stabilne i można je wystrzelić prawie bez ostrzeżenia.
W porównaniu z rakietami na paliwo ciekłe, pociski na paliwo stałe są bardziej mobilne, łatwiejsze do uruchomienia i do ukrycia podczas konfliktu - powiedział Agencji Reutera Leif-Eric Easley, profesor studiów międzynarodowych na Uniwersytecie Ewha w Seulu.
Po wdrożeniu tej technologii siły nuklearne Korei Północnej stałyby się bardziej wszechstronne, niebezpieczne i zyskałyby większe zdolności przetrwania - zwrócił uwagę Lim Eul-chul, profesor studiów północnokoreańskich na Uniwersytecie Kyungnam w Korei Południowej. Jego zdaniem sygnały o testach z silnikiem na paliwo stałe świadczą o dążeniu reżimu północnokoreańskiego do budowy potężniejszych międzykontynentalnych rakiet balistycznych i do skonstruowania pocisków wystrzeliwanych z okrętów podwodnych.
Eksperci, na których powołuje się stacja CNN, uważają, że mimo ogłoszenia sukcesu testu nowego silnika, Korea Północna nadal będzie musiała stawić czoła wielu wyzwaniom związanym z wprowadzeniem międzykontynentalnych rakiet balistycznej na paliwo stałe.
Przejście od fazy testów silnika na paliwo stałe do zbudowania sprawnego, precyzyjnego i niezawodnego pocisku wiąże się z wieloma przeszkodami technicznymi. Północnokoreańskie media mogą wyolbrzymiać możliwości rozwoju potencjału zbrojnego tego kraju - stwierdził prof. Leif-Eric Easley.
CNN wskazuje, że Korea Północna znacznie zwiększyła i przyspieszyła częstotliwość testowania pocisków balistycznych. W tym roku odnotowano już 34 próby, a niekiedy testy dotyczyły wystrzelenia kilku pocisków w tym samym czasie.