​Komisja Europejska poinformowała, że wszczęła procedurę o naruszenie prawa UE przez Węgry w związku z wprowadzeniem w tym miesiącu przez ten kraj prawa ograniczającego działalność uczelni wyższych.

​Komisja Europejska poinformowała, że wszczęła procedurę o naruszenie prawa UE przez Węgry w związku z wprowadzeniem w tym miesiącu przez ten kraj prawa ograniczającego działalność uczelni wyższych.
Premier Węgier Viktor Orban /Radek Pietruszka /PAP

Jak poinformował na konferencji prasowej w Brukseli wiceszef KE Valdis Dombrovskis, Komisja zdecydowała się przesłać do Budapesztu wezwanie do usunięcia uchybienia. To pierwszy krok kilkustopniowej procedury o naruszenie prawa, która może skończyć się skierowaniem sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Komisja Europejska postanowiła zająć się sytuacją na Węgrzech po niedawnym przyjęciu przez ten kraj ustawy, która zdaniem krytyków jest skierowana przeciw Uniwersytetowi Środkowoeuropejskiemu (CEU), uczelni założonej przez kontrowersyjnego finansistę George'a Sorosa. 

Jak informuje dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon, Komisja Europejska nie zdecydowała się jednak na rozpoczęcie procedury praworządności, takiej jaką wszczęła w stosunku do Polski. Zdaniem Brukseli, na Węgrzech nie mamy jeszcze do czynienia z systematycznym łamaniem praworządności. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że po wszczęciu tej procedury wobec Polski wyszło na jaw, że prowadzi ona donikąd.

Wiceszef KE Franz Timmermans skompromitował się, ujawnił wyraźną słabość Komisji, która nie jest w stanie zdyscyplinować kraju członkowskiego UE. Jeszcze dziś o sytuacji na Węgrzech debatować będzie Parlament Europejski.

Komisja zdecydowała, że da władzom z Budapesztu miesiąc na odpowiedź na te zastrzeżenia. Jeśli problem nie będzie rozwiązany, możliwe jest przejście do drugiej fazy procedury. Trzeci krok przewiduje przekazanie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości, który może nałożyć na państwo członkowskie dotkliwą karę finansową.

Komisarze zdecydowali, że chcą dalszego dialogu w władzami Węgier w innych sprawach, co do których mają zastrzeżenia. Chodzi o prawo dotyczące uchodźców (obligatoryjne zatrzymywanie osób ubiegających się o azyl), a także projekt nowelizacji ustawy o organizacjach pozarządowych.

Dombrovskis zapowiedział też, że jeszcze w środę Komisja opublikuje odpowiedź ws. uruchomionych na Węgrzech 17 kwietnia narodowych konsultacji pod hasłem "Powstrzymajmy Brukselę". Ich tematem jest m.in. kwestia imigracji oraz organizacji pozarządowych.
Wiceszef KE podkreślił, że odpowiedź ma na celu sprostowanie błędów lub wprowadzających w błąd twierdzeń podawanych przez węgierski rząd.

(ph)