Około 700 osób zatrzymano minionej nocy w Petersburgu podczas wspólnej operacji rosyjskiej policji, Federalnej Służby Bezpieczeństwa i Federalnej Służby Migracyjnej. Akcja wymierzona była w środowiska podejrzane o związki z ekstremistami i terrorystami. O zatrzymaniach poinformowały petersburskie media, według których w ręce służb wpadli muzułmanie, uczestniczący w modlitwie w meczecie działającym nieoficjalnie na terenie targu Apraksin Dwor.

Po sprawdzeniu dokumentów większość spośród zatrzymanych została zwolniona. Około 300 osób pozostawiono jednak w areszcie do dalszych wyjaśnień. Wiadomo już, że 20 z zatrzymanych jest poszukiwanych w związku z różnymi przestępstwami popełnionymi na terytorium Federacji Rosyjskiej. Natomiast około 250 osób przebywa w Rosji nielegalnie.

Wśród zatrzymanych jest pochodzący z Kabardo-Bałkarii, republiki na rosyjskim Kaukazie Północnym, 24-letni Murat Sabaszew, podejrzany o opublikowanie w internecie w latach 2010-2011 materiałów o treści ekstremistycznej i filmów z zamachów terrorystycznych.

Służby zainteresowały się również imamem meczetu na bazarze, przywódcą tadżyckiej diaspory w Petersburgu Abdurachmanem Akiłowem.

Zaczęło się od portali społecznościowych

Operacja była konsekwencją pojawienia się na portalach społecznościowych stron radykalnej wspólnoty nazywającej siebie Petersburskim Dżamaatem. Po raz pierwszy o organizacji tej stało się głośno w 2007 roku w związku ze śledztwem w sprawie domniemanego zamachu na ówczesną gubernator Petersburga Walentinę Matwijenko.

Petersburskie służby bezpieczeństwa utrzymują, że większość islamskich przywódców, którzy przyjeżdżają do tego miasta, otrzymała wykształcenie w Kairze, gdzie znajduje się jedno z centrów ideologicznych radykalnego islamu.

20 milionów muzułmanów

W Rosji żyje około 20 milionów muzułmanów. Islam jest najbardziej rozpowszechniony na Kaukazie Północnym, środkowym Powołżu i na Uralu, a także w Moskwie i Petersburgu. Muzułmanie stanowią większość ludności w Inguszetii (98 procent), Czeczenii (96 procent), Dagestanie (94 procent), Kabardo-Bałkarii (70 procent), Karaczajo-Czerkiesji (63 procent), Baszkirii (54,5 procent) i Tatarstanie (54 procent).

Dominującym nurtem w rosyjskim islamie jest sunnizm. Bogate tradycje ma także sufizm.

(edbie)