W bratysławskim archiwum odnaleziono wyrok śmierci na Laszlo Csatary'ego. Dzięki temu, zatrzymany w zeszłym tygodniu 97-letni zbrodniarz wojenny może zostać doprowadzony przed słowacki sąd, który lata temu wydał na niego wyrok śmierci.
Odnalezienie wyroku otwiera drogę do postawienia węgierskiego zbrodniarza przed słowackim sądem. Z akt odnalezionych w archiwum w Bratysławie wynika, że Csatary był wyjątkowym "sadystą", który "osobiście torturował i upokarzał" Żydów i winien jest wielu śmierci. W dokumencie datowanym na 8 czerwca 1948 roku trybunał ludowy w czechosłowackich wówczas Koszycach skazał zaocznie Laszlo Csataryego na karę śmierci i utratę majątku.
97-letni Csatary został aresztowany 18 lipca 2012 roku w Budapeszcie, gdzie od wielu lat wiódł spokojne życie. Węgierska prokuratura rozpoczęła działania w jego sprawie dopiero pod presją Centrum Szymona Wiesenthala, zajmującego się ściganiem zbrodniarzy wojennych. Csatary od momentu zatrzymania przebywa w areszcie domowym. W środę gmina żydowska na Słowacji oficjalnie zażądała postawienia go przed słowackim sądem.
Laszlo Csatary znajduje się na jednym z pierwszych miejsc prowadzonej przez Centrum Wiesenthala listy najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich.
Wiosną 1944 roku jako szef policji w słowackich Koszycach, należących wówczas do Węgier, pomagał w przetransportowaniu do Auschwitz ponad 15 tysięcy Żydów. Odegrał też kluczową rolę w deportowaniu 300 Żydów latem 1941 roku na Ukrainę, gdzie zostali zamordowani.
W 1997 roku Csatary został pozbawiony kanadyjskiego obywatelstwa; dobrowolnie opuścił wówczas Kanadę i zamieszkał na Węgrzech.