Parlament Europejski przegłosował poprawkę przewidującą 8-letni okres przejściowy w zakazie sprzedaży w UE papierosów mentolowych. Przyjął także poprawkę odrzucającą zakaz sprzedaży cienkich papierosów, tzw. slimów. Obu zakazom sprzeciwia się Polska. Parlament zdecydował, że rozpocznie negocjacje w tej sprawie z państwami członkowskimi.

Grupy polityczne w PE są ws. dyrektywy tytoniowej podzielone. Pracom europarlamentarzystów towarzyszyły także kontrowersje związane z lobbingiem koncernów tytoniowych. Ostatecznie Parlament przychylił się do poprawki zgłoszonej przez chadeków. Tym samym zakaz sprzedaży papierosów mentolowych w krajach UE objęty zostanie 8-letnim okresem przejściowym. Sprzedaż slimów nie zostanie natomiast zakazana. 65 proc. powierzchni opakowań papierosów będą z kolei zajmować ostrzeżenia o szkodliwości palenia dla zdrowia.

PE podjął także decyzję, że rozpocznie negocjacje ws. dyrektywy tytoniowej z państwami członkowskimi. Gdyby - ze względu na podziały - PE nie udzielił dzisiaj upoważnienia sprawozdawczyni Lindzie McAvan, opóźniłoby to rozmowy z krajami UE i dyrektywa nie byłaby zapewne uzgodniona w tej kadencji europarlamentu, która upływa w kwietniu przyszłego roku. Dzięki udzieleniu upoważnienia, uzgodnienia mają szansę zakończyć się przed końcem tego roku. Przed głosowaniem o udzielenie takiego upoważnienia apelował komisarz UE ds. zdrowia Tonio Borg i litewska prezydencja. Silne poparcie (620) za udzieleniem mandatu do negocjacji dyrektywy tytoniowej. Rozmowy między PE a Radą UE mogą się już rozpocząć! - napisał po głosowaniu na Twitterze Borg.

Dyrektywa ma zniechęcić do palenia

Dyrektywa tytoniowa w zamyśle KE miała zakazać sprzedaży w UE papierosów typu slim oraz papierosów smakowych, m.in. mentoli, aby zniechęcić Europejczyków do palenia. Propozycja dyrektywy przewiduje też, że opakowania papierosów i produktów tytoniowych będą musiały być w 75 proc. pokryte wizualnymi i słownymi ostrzeżeniami zdrowotnymi. Ponadto papierosów elektronicznych mają dotyczyć regulacje takie jak produktów medycznych.

Polska jest największym producentem gotowych wyrobów tytoniowych i drugim co do ilości producentem tytoniu w UE.