W Chinach rozpoczyna się nowy rok. Według chińskiego księżycowego kalendarza niedziela jest pierwszym dniem nowego roku - Roku Królika. Wedle chińskich wierzeń, powinien on upłynąć pod znakiem nadziei, łagodności i miękkości.
Nowy Rok w Chinach jest obchodzony między 21 stycznia a 20 lutego. Chińczycy rozpoczęcie nowego roku obchodzą przez 15 dni, z czego pierwszych 7 jest wolne od pracy. Czas celebracji zakończy Święto Latarni, w czasie którego odbywają się parady z lampionami.
Tradycja Chińskiego Nowego Roku sięga drugiego wieku przed naszą erą, choć kalendarz chiński został stworzony przez cesarza Huang Di około 2600 roku p.n.e.
Symbolika Wodnego Królika to odpoczynek od wszelkich poważnych wyzwań i poszukiwanie spokoju, a jednocześnie zachęta do tego, by poświęcić energię na pracę nad sobą i odkrywanie własnego wnętrza. Szczególnie ważny w tym znaku zodiaku ma być samorozwój, usunięcie z siebie tego, co negatywne, praca nad relacjami z ludźmi i zwracanie uwagi na wzajemne potrzeby.
Żywioł wody w chińskim zodiaku oznacza intuicję, wrażliwość, otwarcie się na potrzeby innych, bezkonfliktowość i empatię. To właśnie te cechy będą więc szczególnie ważne w 2023 roku.
Rok Królika potrwa do 9 lutego 2024 roku. Chińskich znaków zodiaku jest - podobnie jak w świecie zachodnim - 12. Każdy jednak trwa rok.
Oto chińskie znaki zodiaku:
- Szczur,
- Bawół,
- Tygrys,
- Królik,
- Smok,
- Wąż,
- Koń,
- Koza/Owca,
- Małpa,
- Kogut,
- Pies,
- Świnia.
Oprócz tego w Chinach występuje jeszcze 5 cykli. Każdy z 12 znaków zodiaku ma 5 odmian (a więc cały cykl trwa 60 lat) - oto one:
- Wenus - metal (złoto);
- Jowisz - drewno;
- Merkury - woda;
- Mars - ogień;
- Saturn - ziemia.