Niczego nie żałuję i nie zamierzam przepraszać muzułmanów za swój rysunek - powiedział niemieckiemu dziennikowi "Die Welt" duński rysownik Kurt Westergaard, autor karykatury Mahometa, która w 2006 r. wywołała oburzenie w świecie islamskim. Wieczorem Westergaard odbiera w Poczdamie nagrodę stowarzyszenia dziennikarskiego M100 za występowanie na rzecz wolności słowa.
Jak mógłbym (przepraszać)? Pracowałem tylko zgodnie z tradycjami duńskiej satyry - powiedział Westergaard w wywiadzie, który opublikowano w środę na stronie internetowej gazety.
Duńska satyra nie oszczędza nikogo. Ani królowej, ani premiera, biskupa i Jezusa. Także Mahometa. Próbowałem wyjaśnić muzułmanom, że gdy traktujemy ich z przymrużeniem oka, tak jak duńskich polityków i inne grupy społeczne, to dobrze, bo oznacza, iż są zintegrowani, stanowią równowartościową część duńskiego społeczeństwa - dodał 75-letni rysownik, który od pięciu lat ma policyjną ochronę.
Ocenił, że "satyra zawsze jest prowokacją", która powinna prowadzić do zastanowienia i dostrzeżenia problemu. Jego zdaniem apel ewangelickiego pastora z Florydy o palenie Koranu w rocznicę zamachów z 11 września 2001 r. nie służy jednak temu celowi.
Westergaard przyznał, że choć wielokrotnie grożono mu śmiercią, udaje mu się zachować pewien spokój. Jestem starym człowiekiem. Moja przyszłość jest ograniczona. To czyni mnie spokojnym. Można mnie na pewno zabić, zresztą próbowano, ale rysunku nie da się zabić - powiedział Duńczyk.
W 2005 r. duński dziennik "Jyllands Posten" opublikował 12 karykatur proroka Mahometa. Jedna z nich, autorstwa Westergaarda, przedstawiała Mahometa z turbanem na głowie, przy którym tli się lont. Jak powiedział Westergaard, jego rysunek oznaczał, że islamscy ekstremiści zabijają w imieniu proroka.
Po publikacji "Jyllands Posten" w świecie muzułmańskim doszło do gwałtownych protestów, a w państwach Zachodu - do debaty na temat granic wolności słowa.
Część niemieckich komentatorów obawia się, że nagroda dla Westergaarda może zirytować miliony mieszkających w Niemczech muzułmanów. Uroczystość wręczenia wyróżnienia mają ochraniać znaczne siły policyjne z całej Brandenburgii.
Do kapituły nagrody stowarzyszenia M100 należą redaktorzy naczelni i znani dziennikarze głównych niemieckich mediów. Wśród jej laureatów byli m.in.: były szef niemieckiej dyplomacji Hans-Dietriech Genscher, założyciel organizacji Lekarze bez Granic, szef francuskiej dyplomacji Bernard Kouchner oraz muzyk Bob Geldof.