Związki zawodowe - działające w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) - powołały Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy. Zarzucają zarządowi firmy, że nie realizuje postanowień porozumienia podpisanego w maju 2011 r., przed debiutem JSW na giełdzie.
Przygotowywana akcja protestacyjno-strajkowa wynika też wprost z prowadzonego zgodnie z prawem sporu zbiorowego dotyczącego nieprzestrzegania prawa pracy przez pracodawcę. Organizacje związkowe wielokrotnie wzywały Zarząd JSW SA, aby w stosunku do pracowników realizował zapisy prawa pracy wynikające z porozumienia zawartego przed upublicznieniem akcji JSW - napisał rzecznik związków z JSW Piotr Szereda.
Zarząd spółki przygotował pakiet rozwiązań oszczędnościowych. Szefowie JSW proponują m.in. uzależnienie wypłaty nagrody rocznej od wyniku finansowego spółki, obniżenie deputatu węglowego i utrzymanie płac na poziomie z 2014 r. Liczą, że dzięki ograniczeniu górniczych przywilejów uda mu się zaoszczędzić kilkaset milionów złotych rocznie.
Związkowcy się na to nie zgadzają. Oświadczyli, że nie chcą uczestniczyć w rozmowach na temat pakietu. Najłatwiej obniżyć wynagrodzenia pracownikom, to można zrobić jednym podpisem. Zamiast tego zarząd powinien skupić się na poprawie funkcjonowania firmy - powiedział Szereda. Związkowcy - choć deklarują wolę prowadzenia rozmów na temat kondycji firmy - uważają też, że strona społeczna nie może zawierać porozumień z obecnym pracodawcą, ponieważ wiarygodność porozumień byłaby "wątpliwa". Dlatego odmawiają uczestnictwa w negocjacjach.
Akcja protestacyjno-strajkowa ma być też wyrazem wsparcia protestu górników Kompani Węglowej, protestujących przeciwko rządowemu planowi naprawczemu tej spółki. Także związkowcy z JSW uważają, że należy opracować i wdrożyć, w porozumieniu ze stroną społeczną, programu dla całego górnictwa węgla kamiennego w Polsce.
Proponowany przez zarząd JSW pakiet oszczędnościowy obejmuje m.in. rozłożenie na raty płatności nagrody rocznej - tzw. 14. pensji - za rok 2014, uzależnienie wypłaty nagrody w kolejnych latach od wyniku finansowego firmy oraz obniżenie wymiaru deputatu węglowego.
Szefowie JSW chcą wprowadzić sześciodniowy tydzień pracy w kopalniach, przy równoczesnym pięciodniowym tygodniu pracy pracownika, a także zaprzestać wypłaty dodatku do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego za czas niezdolności do pracy wskutek choroby.
Wśród innych propozycji znalazła się też m.in. likwidacja dopłaty do przewozów pracowniczych i utrzymanie stawek płac zasadniczych w 2015 roku na poziomie z roku 2014. Zarząd chce też zaproponować związkom podjęcie kroków, które ograniczą liczbę pracowników posiadających uprawnienia emerytalne.
Jastrzębska Spółka Węglowa podobnie jak inne górnicze firmy boryka się z poważnymi kłopotami w dobie kryzysu branży. Choć jest w znacznie lepszej sytuacji niż np. Kompania Węglowa i w trzecim kwartale poprzedniego roku zanotowała niewielki zysk, cały ubiegły rok zamknie stratą.