W środę Rzecznik Praw Obywatelskich poinformował, że złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jacka Międlara w związku z opublikowaniem filmu dotyczącego zamachowca z Nowej Zelandii. Dowiedzieliśmy się też, że wszystkie Szpitalne Oddziały Ratunkowe na Śląsku mają być skontrolowane. Wniosek do wojewody skierowała wiceminister zdrowia odpowiedzialna za ratownictwo medyczne po serii wydarzeń na oddziałach w Sosnowcu oraz Zawierciu. Z kolei Parlament Europejski zdecydował, że od 2021 roku mają zniknąć plastikowe słomki, talerzyki, sztućce czy patyczki do uszu. Co jeszcze się wydarzyło? Przeczytajcie nasze podsumowanie dnia!

Koniec nadzwyczajnych czeskich kontroli polskiego mięsa

Koniec nadzwyczajnych czeskich kontroli polskiego mięsa. "Czechy zniosły kontrole polskiego mięsa" - przekazały naszej dziennikarce Katarzynie Szymańskiej-Borginon nieoficjalnie źródła w Komisji Europejskiej. Kontrole te Czesi wprowadzili po wykryciu salmonelli w polskim mięsie.

Kończy się wiec polsko-czeski spór o mięso. W jego zakończeniu pomogła Komisja Europejska. Komisarz ds. bezpieczeństwa żywności Vytenis Andrukaitis doprowadził do spotkania 18 marca polskiego i czeskiego ministra rolnictwa.

Lubnauer: Polski nie stać na propozycje, które zgłasza PiS

"Jesteśmy chyba jedynym ugrupowaniem w parlamencie obecnie, które dość jednoznacznie mówi, że Polski nie stać na te propozycje, które zgłasza PiS" - mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. "Mądre kraje, wtedy gdy jest koniunktura, to odkładają pieniądze, a zadłużają wtedy, kiedy jest kryzys. Natomiast jeżeli ktoś się zadłuża wtedy, gdy jest koniunktura, to znaczy, że wtedy gdy będzie kryzys, to będzie mieć ostry kryzys. To co robi polski rząd jest nieodpowiedzialne" - podkreśliła. "Większość krajów UE w roku 2018 będzie miało prawdopodobnie nadwyżkę. W 2017 roku było to 13 krajów na 27, natomiast w 2018 może ich być jeszcze więcej. Polska miała cały czas deficyt" - mówiła rozmówczyni Roberta Mazurka.

Powraca temat praworządności w Polsce

Ambasadorowie Unii Europejskiej zdecydowali, że Unia ponownie zajmie się sprawą nieprzestrzegania przez Polskę zasad praworządności. Polska będzie tematem na posiedzeniu ministrów ds. europejskich w Luksemburgu 9 kwietnia - powiedział brukselskiej korespondentce RMF FM Katarzynie Szymańskiej-Borginon jeden z unijnych dyplomatów.

Znamy kulisy rozmów związkowców z rządem ws. postulatów nauczycieli

To była premier Beata Szydło prowadziła negocjacje z nauczycielami, zmarginalizowana została natomiast rola minister edukacji Anny Zalewskiej. Reporterzy RMF FM poznali kulisy poniedziałkowych rozmów nauczycielskich związków zawodowych ze stroną rządową.

Akt oskarżenia wobec jednego z b. dyrektorów w resorcie sprawiedliwości

Jest akt oskarżenia wobec byłego dyrektora Departamentu Informatyzacji Ministerstwa Sprawiedliwości. Jak dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada, prokuratura zakończyła śledztwo, w którym twierdzi, że urzędnik wyrządził Skarbowi Państwa szkodę w wysokości blisko 2 milionów złotych.

Akt oskarżenia wobec byłego szefa partii Twój Ruch Janusza Palikota

Śledztwo w sprawie byłego szefa partii Twój Ruch Janusza Palikota - zakończone. Jak dowiedział się reporter RMF FM, prokuratura wysłała właśnie do warszawskiego sądu akt oskarżenia wobec polityka, twierdząc, że popełnił przestępstwo skarbowe. Miał uszczuplić państwową kasę o milion złotych.

Obrońca Janusza Palikota Mikołaj Pietrzak przesłał oświadczenie w sprawie środowego aktu oskarżenia. Jestem głęboko przekonany, że akt oskarżenia w tej sprawie, jest chybiony. Wiele lat temu mój klient, z najlepszej woli, przyjął rozwiązanie podatkowe transakcji, z którym organ podatkowy się nie zgodził. Po wielu latach postępowania i ostatecznej decyzji organu II instancji mój klient, szanując decyzję organu skarbowego, zapłacił zaległy podatek z odsetkami. Nie ma tu zatem mowy o umyślnym popełnieniu wykroczenia czy przestępstwa skarbowego - czytamy w oświadczeniu.

Bójka pseudokibiców w Galerii Krakowskiej. Jeden z nich oddał strzał z rakietnicy

Bójka pseudokibiców Wisły Kraków w Galerii Krakowskiej. Na jednym z pięter doszło do szamotaniny, a następnie jeden z pseudokibiców oddał strzał z rakietnicy. Żadnemu z klientów galerii nic się nie stało. Policja poszukuje trzech ubranych na czarno mężczyzn.

Tragiczny wypadek na Mazowszu. Nie żyje dwoje dzieci

Tragiczny wypadek na drodze krajowej numer 61 między Różanem i Ostrołęką na Mazowszu. Ciężarówka zderzyła się z samochodem osobowym - nie żyje dwoje dzieci, jedna osoba została ranna.


Sąd zaostrzył wyrok dla matki trójki dzieci, które zginęły w pożarze


Sąd Apelacyjny we Wrocławiu skazał na 5 lat więzienia Magdalenę K. za nieumyślne spowodowanie pożaru, w którym spłonęło jej troje dzieci. Do tragedii doszło w grudniu 2017 roku w dolnośląskich Piechowicach. Magdalena K., będąc pod wpływem narkotyków poszła na cmentarz po wkłady do zniczy, którymi oświetlała mieszkanie. Dzieci zostały pod opieką 62-letniego dziadka. Wtedy wybuchł ogień. Sąd Apelacyjny zaostrzył wyrok dla Magdaleny K. z 4 do 5 lat więzienia.


RPO złożył do prokuratury zawiadomienie ws. Jacka Międlara

Rzecznik Praw Obywatelskich złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jacka Międlara w związku z opublikowaniem filmu dotyczącego zamachowca z Nowej Zelandii - dowiedział się reporter RMF FM. Według Adama Bodnara, były ksiądz tłumaczył w filmie poglądy sprawcy zamachu, utożsamiał się z nimi, próbując wzbudzić poczucie zagrożenia cywilizacyjnego.

Koniec plastikowych słomek i sztućców. PE: Znikną do 2021 roku

Od 2021 roku mają zniknąć plastikowe słomki, talerzyki, sztućce czy patyczki do uszu - taką decyzję przegłosował Parlament Europejski. Polska nie ma gotowego planu wyeliminowania jednorazowych przedmiotów z plastiku, ale dostosuje się do tej decyzji.

Kontrola wszystkich SOR-ów w woj. śląskim

Wszystkie Szpitalne Oddziały Ratunkowe na Śląsku mają być skontrolowane. Wniosek do wojewody skierowała wiceminister zdrowia odpowiedzialna za ratownictwo medyczne po serii wydarzeń na oddziałach w Sosnowcu oraz Zawierciu.

Mariusz Czajka: Artystą trzeba się urodzić, nie można się tego nauczyć

"Nikomu nie odradzę bycia aktorem, to jedna z najpiękniejszych rzeczy, jaka mi się w życiu przydarzyła. To fantastyczna przygoda, to życie przeżywane wielokrotnie" - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM - w Międzynarodowym Dniu Teatru - aktor Mariusz Czajka. "Wielkim artystą rzadko się bywa. Artystą trzeba się urodzić, tego nie można się nauczyć" - stwierdza w rozmowie z Marcinem Zaborskim. "Jestem aktorem ze skierowania. Gdy miałem 14 lat poszedłem z mamą do pani psycholog, która przez 4 godziny badała mnie wnikliwie. Później wzięła moją mamę na stronę i powiedziała: Jest takie ognisko teatralne przy Teatrze Ochoty u Państwa Machulskich, pani syn musi tam zdać egzamin i się dostać. To jest jego miejsce" - opowiada Czajka.