Dwa oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia wprowadzają w błąd lekarzy, aptekarzy i pacjentów – ujawnia reporter RMF FM Mariusz Piekarski. Instytucje ze Śląska i Mazowsza w oficjalnych komunikatach ogłaszają, że po 1 stycznia nie będzie można realizować recept wypisanych w tym roku. Resort zdrowia dementuje te informacje i przekonuje, że szefowie oddziałów funduszu źle interpretują przepisy.
Zobacz komunikat śląskiego NFZ
Zobacz komunikat mazowieckiego NFZ
Recepty wypisywane od stycznia będą miały nowe, 22-cyfrowe kody a nie, jak do tej pory, 20-cyfrowe. Śląski i mazowiecki oddział NFZ wydał oficjalne obwieszczenia dotyczące tej zmiany. Informują w nich, że recepty z tymi krótszymi kodami tracą ważność, a aptekarze po 1 stycznia nie mogą ich realizować.
Kontrowersyjne ogłoszenia zdezorientowały zarówno lekarzy, jak i pacjentów i farmaceutów. Na naszą skrzynkę przyszło mnóstwo e-maili z prośbą o wyjaśnienie tej sprawy. Słuchacze zwracali uwagę na to, że na stronach różnych oddziałów funduszu pojawiają się sprzeczne komunikaty. Co mają zrobić pacjenci, którzy posiadają recepty wystawione z końcem 2012 roku? Czy będą je mogli zrealizować w nowym roku? Nigdy nie było takich problemów, by prawo działało wstecz i unieważniało recepty - pisał na fakty@rmf.fm pan Stanisław.
Odpowiem krótko - jest to zła interpretacja dyrektorów oddziałów - mówi naszemu reporterowi Mariuszowi Piekarskiemu rzecznik ministra zdrowia Krzysztof Bąk. Dodaje, że recepty z krótszymi kodami będą realizowane po nowym roku. Wszystkie recepty wypisane w tym roku i wszystkie wypisane w przyszłym mają ważność 30 dni. Nie zależy ona od tego, czy to są recepty starego czy nowego typu - podkreśla.
W wyniku całej tej sytuacji dyrektorzy oddziałów NFZ na Mazowszu i na Śląsku mają zmienić swoje obwieszczenia.