Wszystko wskazuje na to, że nowym prezesem NBP będzie Leszek Balcerowicz. Wczoraj prezydent skierował do Sejmu wniosek o powołanie go na to stanowisko. O jego wyborze przesądziło z pewnością poparcie AWS. Nieoficjalnie mówi się, że w zamian za to UW poprze w Sejmie budżet.

Liderzy obu partii stanowczo sprzeczają, jakoby zawarto w tej sprawie jakieś porozumienie. A Leszek Balcerowicz już rozpoczął przygotowania do zastąpienia Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wczoraj zawiesił swoją partyjną działalność i przekazał kierowanie Unią Wolności wiceprzewodniczącemu partii Tadeuszowi Syryjczykowi. Sekretarz generalny UW Mirosław Czech uważa, że Balcerowicz to bardzo dobry spełniający najlepsze kryteria i kompetencje, które powinny charakteryzować prezesa NBP kandydat:

Te argumenty nie przekonują SLD i PSL. Liderzy tych partii już zapowiedzieli, że kandydatury Balcerowicza nie poprą. Nie mniej może on liczyć na większość w Sejmie. Wystarczą głosy AWS-u i Unii Wolności. Obie partie zaprzeczają, dlaczego zatem Akcja zdecydowała się poprzeć lidera Unii: "Rozpatrywaliśmy kwestie merytoryczne i przygotowanie kandydata pana Leszka Balcerowicza. Uwzględniając wszystkie za i przeciw taką decyzję pojedliśmy" – powiedział Kazimierz Janiak:

Sekretarz klubu AWS powiedział, że wszyscy posłowie Akcji zgodnie opowiedzą się za Balcerowiczem albowiem decyzja o jego poparciu była uzgadniana i uszczegółowiana ze wszystkimi partiami AWS. Sam zainteresowany oświadczył, że będzie kandydował do fotela prezesa NBP jeśli jego kandydatura uzyska znaczące poparcie: "Jeżeli będą realne podstawy, gotów byłbym podjąć się odpowiedzialności, bo uważam, że mocna złotówka jest jedną z podstaw naszego społeczeństwa i NBP ma do odegrania ogromna rolę" - zaznaczył Balcerowicz. Lider Unitów zaprzeczył jednocześnie, że poparcie AWS dla jego kandydatury to wynik politycznego „targu”: "Mogę powiedzieć, żeby sprawy, które nie wiążą się ze sobą merytorycznie, były traktowana odrębnie" – podkreślił Balcerowicz. Na razie prezydent nie zdecydował jeszcze czy to właśnie lider Unii Wolności będzie oficjalnym kandydatem. Według Janiaka miał jednak stwierdzić, że poparcie Akcji to bardzo istotny fakt. Jeżeli jednak prezydent wskaże posłom Leszka Balcerowicza jako kandydata na prezesa Banku Centralnego otworzy to liderom Akcji i Unii drogę do dalszych międzypartyjnych ustaleń. Jeszcze dziś do prezydenta na konsultacje sprawie prezesa NBP przybędą przedstawiciele Unii Wolności. Kwaśniewski zapowiadał wcześniej, że będzie chciał zakończyć jeszcze w tym tygodniu konsultacje w sprawie następcy Hanny Gronkiewicz Waltz. Rano przedstawiciele obu partii zgodnie zaprzeczali, jakoby jakiekolwiek porozumienie zawarto. Na pytanie czy AWS poprze kandydaturę Balcerowicza, poseł AWS Kazimierz Janiak odpowiadał niezwykle tajemniczo...

Tyle Kazimierz Janiak. Także szef klubu Unii Wolności Jerzy Wierchowicz zaprzeczał, jakoby unici zawarli jakiekolwiek porozumienie z AWS-em: „Nie ma uzgodnienia, nie ma układu, nie ma umowy. Jest oczekiwanie Unii Wolności, że AWS poprze najlepszego kandydata.” Wierchowicz dodał, że w zamian AWS może liczyć na równie merytoryczne poparcie w przyszłości. Co to znaczy, tego szef klubu parlamentarnego unitów nie wyjaśnił. Informacje o porozumieniu potwierdził natomiast prezes SKL Jan Maria Rokita. "Zespoły rozmawiające między AWS a Unią wypracowały takie porozumienie. Ono dotyczy współpracy obu klubów parlamentarnych do jesiennych wyborów." - powiedział Rokita. Porozumienie oznacza to, że SLD nie będzie miał wpływu zarówno na obsadę stanowiska szefa NBP jak i na losy przyszłorocznego budżetu. Nieoficjalnie mówi się, że elementem porozumienia w sprawie kandydatury Balcerowicza (prócz głosowania nad ustawą budżetową), jest także obsada stanowisk prezesa Najwyżej Izby Kontroli (nowym prezesem miałaby być osoba wyznaczona przez AWS), członka Trybunału Konstytucyjnego (rekomendowany przez UW) oraz dwóch członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (były podzielone między oba ugrupowania).

foto RMF FM

08:30