Co siódme dziecko w Polsce doświadcza wykorzystania seksualnego. Co piąte dotknięte jest przemocą fizyczną, psychiczną lub zaniedbaniem. Właśnie dla nich - i dla wspierających je dorosłych - otwarto w Sosnowcu Centrum Pomocy Dzieciom.
Centrum Pomocy Dzieciom znajduje się w sosnowieckiej dzielnicy Kazimierz Górniczy. Powstało ono dzięki współpracy stowarzyszenia Moc Wsparcia i fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. To pierwsza taka placówka w województwie śląskim i ósma w Polsce.
Centrum jest miejscem, w którym specjaliści bezpłatnie udzielają wsparcia i prowadzą terapię dzieci pokrzywdzonych przestępstwem.
Co siódme dziecko w Polsce doświadcza jakiejś formy wykorzystania seksualnego. U nas trzy czwarte małych klientów to są dzieci po wykorzystaniu seksualnym - mówi Adrian Drdzeń, prezes stowarzyszenia Moc Wsparcia.
W Centrum Pomocy Dzieciom specjaliści pracują też z dziećmi, które doświadczyły przemocy fizycznej i psychicznej. Jak mówi Drdzeń, u niektórych dzieci rozwija się trauma, u innych występuje reakcja adaptacyjna polegająca na tym, że całkowicie zmieniają swoje zachowanie.
Objawem, który zawsze występuje u dziecka po doświadczeniu krzywdzenia, jest bardzo duże poczucie winy i wstydu - dodaje prezes Mocy Wsparcia. Terapia w Centrum Pomocy Dzieciom dobierana jest indywidualnie. Pracują tu psychoterapeuci, psychologowie, prawnik, pediatra. Planowana jest współpraca z psychiatrą.
Do Centrum Pomocy Dzieciom zgłaszają się dorośli, którzy reprezentują pokrzywdzonych. Zazwyczaj jest to rodzic. Musi to być rodzic niekrzywdzący czyli taki, który będzie dziecko wspierał w procesie zdrowienia - wyjaśnia Adrian Drdzeń.
Centra Pomocy Dzieciom prowadzone przez fundację Dajemy Dzieciom Siłę działają w Warszawie, Starogardzie Gdańskim i Gdańsku. Pozostałe powstały przy współpracy z lokalnymi organizacjami.
Uznaliśmy, że własnymi siłami nie jesteśmy w stanie tworzyć takich ośrodków. Ważne, żeby tworzyły je organizacje czy instytucje, które są znane w swoim mieście. Tak powstały następne - w Białymstoku, Głogowie, Wrocławiu, Lublinie. Teraz jest w Sosnowcu, a w marcu zostanie otwarty ośrodek w Nowym Targu - wylicza Beata Wojtkowska, członkini zarządu fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Dodaje, że budżet warszawskiego CPD wynosi 1,5 mln zł., a 30 proc. tej kwoty pokrywa miasto. Ośrodek w Sosnowcu finansowany jest ze środków pozyskiwanych w ramach sieci CPD z różnych organizacji pozarządowych.
Na dzień dzisiejszy nie korzystamy ze środków samorządowych. W ramach współpracy miasto udostępniło nam przestrzeń. Dzięki temu możemy dzisiaj rozpoczynać działania - mówi Adrian Drdzeń.