W 72. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego - 1 sierpnia o godz. 17 - wystartuje kampania "Polska Walcząca. Upamiętniaj godnie". Ma ona zapobiec nadużywaniu symbolu Polski Walczącej. Akcja jest odpowiedzią na używanie tego symbolu np. podczas demonstracji, podczas których dochodzi do przepychanek i bijatyk. Ma też zwrócić uwagę na nadużywanie znaku, pojawiającego się np. na koszulkach, bluzach czy czapkach.

20-sekundowy zwiastun kampanii dostępny jest na YouTube. Pełna wersja filmu pojawi się 1 sierpnia o godz. 17, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Akcja Upamiętniaj godnie jest próbą zwrócenia uwagi na korzenie i powagę symbolu Polski Walczącej - tłumaczy jej pomysłodawca i autor teledysku Antoni Ferency. Chcemy przypomnieć o historii tego znaku i mówić o tym, jak (...) jest teraz wykorzystywany - dodaje. Jak podkreśla, intencją przyświecającą twórcom podczas tworzenia klipu było, to aby ograniczyć "niegodne używanie znaku Polski Walczącej".

W sferze symboliki narodowej i historycznej zauważamy, że konkretne elementy są bardzo mocno wykorzystywane w popkulturze. To ma swoje dobre strony, ale niesie też za sobą pewne niebezpieczeństwa. Można zaobserwować w społeczeństwie, że ten znak jest nadmiernie używany. Zaczyna być stosowany bez świadomości tego, co oznacza i do czego się odnosi. Właśnie z tym chcielibyśmy walczyć - tłumaczy Antoni Ferency.

"Nie noszę jej do sklepu, ani w barze"

W teledysku, który pojawi się w sierpniu, znalazła się m.in. scena, w której uzbrojona, umundurowana grupa komandosów z flagami narodowymi i symbolem Polski Walczącej naszytymi na rękawy, wchodzi do budynku. Lektor wypowiada zdanie: "Nie noszę jej do sklepu, ani w barze. Nie noszę jej dla zabawy". Słów padających w klipie nie wypowiada aktor, a komandos. To on jest głównym bohaterem - zaznaczył Ferency. Mamy nadzieję, że autorytet społeczny grupy, którą reprezentuje, wpłynie na popularność wideo na całym świecie - podkreślił.

Żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu - jednej z instytucji zaangażowanej w projekt (obok Muzeum Powstania Warszawskiego, Filmoteki Narodowej i Kinoteki) - napisali w opisie akcji, że symbol Polski walczącej uosabia wartości, w które wierzą i którym służą. "Dzisiaj, kiedy patriotyzm staje się wyznacznikiem postawy obywatelskiej, wiele osób chce go uzewnętrznić w słowach, czynach, a nawet sposobie ubierania. Jako żołnierze JWK, jesteśmy wobec tego pełni szacunku, bo to wspaniałe i godne naśladowania. Jest to wyraz hołdu dla polskich bohaterów i wyraz identyfikacji z nimi" - podkreślają.

(ug)