Stowarzyszenie Ekonomiki Transportu stworzyło mapę linii kolejowych, na których zawieszono ruch pasażerski od początku III Rzeczpospolitej, czyli końca lat 80. "Tworząc mapę sami się zdziwiliśmy, że jest aż tak źle. Stworzyliśmy potwora, którego aż się sami przestraszyliśmy" – napisali w mediach społecznościowych członkowie organizacji.

Bazą do stworzenia mapy był sieciowy rozkład jazdy pociągów na lata 1988-89. Czerwone kreski, jak wyjaśniają twórcy mapy, oznaczają odcinki z zawieszonym ruchem pasażerskim. Część linii zostało już rozebranych, inne istnieją fizycznie, ale są zamknięte dla jakiegokolwiek ruchu kolejowego lub jest na nich prowadzony tylko towarowy.

Zielonym kolorem zaznaczono na mapie odcinki, gdzie prowadzony jest ruch pasażerski, ale uważa się go "niekompletnego". Oznacza to, że np. w danym miejscu funkcjonuje ruch dalekobieżny bez regionalnego albo pociągi kursują tylko w weekendy, wakacje czy wybrane dni tygodnia.

Na mapie nie uwzględniono także kolei wąskotorowych, które w przeszłości również pełniły istotną rolę komunikacyjną.

Pod wpisem Stowarzyszenie Ekonomiki Transportu w mediach społecznościowych pojawiło się wiele komentarzy. Niektórzy internauci wskazywali na trasy, które zostały zawieszone, a nie uwzględniono ich w mapie. 

"W wydaniu drugim poprawionym tych czerwonych kresek będzie niestety jeszcze więcej..." - odpowiedziało w kolejnym wpisie Stowarzyszenie Ekonomiki Transportu.

Autorzy grafiki podkreślili, że część linii ma zostać odtworzonych w ramach programu Kolej Plus. Celem projektu jest uzupełnienie sieci kolejowej m.in. o połączenia do miejscowości o powyżej 10 tys. mieszkańców, których komunikacja z miastami wojewódzkimi jest utrudniona. 

Stowarzyszenie Ekonomiki Transportu (SET) jest organizacją, która zrzesza polskich ekspertów zajmujących się problematyką infrastruktury i transportu.