9, 10 i 11 maja Trybunał Konstytucyjny zajmie się lustracją; będzie badał zgodność nowej ustawy z konstytucją. 15 maja mija ustawowy termin dostarczenia przez pracodawców do Instytutu Pamięci Narodowej oświadczeń lustracyjnych pracowników.
W środę odbyła się narada sędziów w tej sprawie. Debata dotyczyła również spraw merytorycznych, już pracujemy nad wnioskiem w tej sprawie - powiedział prezes Trybunału. Zaznaczył, że możliwe jest że Trybunał rozpozna sprawę w dwa dni, 9 i 10 maja.
My nad tą ustawą pracujemy od stycznia. To już jest kolejna narada, a mieliśmy już przecież nawet rozprawę, którą odroczyliśmy - powiedział prezes TK. Dodał, że temat lustracji to jest temat niemal dyżurny w Trybunale Konstytucyjnym od 1992 roku. Zaskarżonych jest kilkadziesiąt punktów, rzecz dotyczy nie tylko ustawy tej zasadniczej, ale ustawy o IPN, wielu ustaw zmienianych ustawą nowelizującą, tak że to jest bardzo duże prawnicze wyzwanie - podkreślił.
Pytany, czy orzeczenie w sprawie zgodności zasad lustracji z konstytucją zostanie wydane 11 maja, powiedział: Moim zdaniem będzie wydane jedenastego, ale może się zdarzyć, że Trybunał odroczy publikację swojego orzeczenia, to jest możliwe. Podkreślił, że sens wyznaczenia rozprawy przed 15 maja był taki, by ludzie, którzy są w kręgu zainteresowania norm tej ustawy, mieli jasność swojej sytuacji w dniu, kiedy mijają pewne terminy wyznaczone przez tę ustawę. I będziemy robić wszystko, aby ten wyrok został ogłoszony w ostatnim dniu rozprawy - podkreślił prezes Stępień.
Nowe zasady lustracji weszły w życie 15 marca. Liczbę osób, które muszą składać oświadczenia o ewentualnych związkach z tajnymi służbami PRL zwiększono do kilkuset tysięcy - będą one sprawdzane przez IPN. Obowiązkiem złożenia oświadczenia lustracyjnego objęto m.in. nielustrowanych dotychczas dziennikarzy i naukowców - część tych środowisk protestuje.
15 maja mija ustawowy termin dostarczania przez pracodawców do Instytutu Pamięci Narodowej oświadczeń lustracyjnych składanych przez zobowiązanych do tego pracowników. Ustawa lustracyjna weszła w życie 15 marca, od tego czasu pracodawcy mają 30 dni na powiadomienie pracownika o obowiązku złożenia oświadczenia, pracownik - kolejne 30 dni na jego złożenie.
Także Rzecznik Praw Obywatelskich zapowiadał zaskarżenie do Trybunału przepisów ustawy lustracyjnej, dotyczących definicji dziennikarza oraz sankcji za niezłożenie oświadczenia
lustracyjnego i przy uznaniu dziennikarza przez sąd za kłamcę lustracyjnego. Zastanawiał się też nad zaskarżeniem przepisów dotyczących zakazu publikacji dla naukowców. Wniosek ma być gotowy w piątek.