Nie wszystkim szóstoklasistom udało się przystąpić do egzaminu kompetencyjnego. Sprawdzianu nie napisało 5 uczniów ze szkoły w Szafarni w kujawsko-pomorskiem, gdyż tamtejsza podstawówka – zdaniem władz gminy - jest nielegalna, a kuratorium oświaty nie udało się skompletować niezależnej komisji egzaminacyjnej.

Decyzja o likwidacji szkoły w Szafarni zapadła w ubiegłym roku. Jednak ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny uznał uchwałę rady gminy za nieważną. Jeśli tak - mówili rodzice - to chcemy, by dzieci pisały test w Szafarni.

Kuratorium wczoraj po południu przystało na taką propozycję. Dziś jednak tuż przed rozpoczęciem egzaminu o godz. 9 okazało się, że egzamin w Szafarni się nie odbędzie. Według oficjalnej informacji podanej przez kuratorium oświaty - nie udało się powołać komisji egzaminacyjnej. A sprawdzianu nie mogli nadzorować pedagodzy z Szafarni, gdyż oficjalnie nie są nauczycielami.

Zobacz również:

Do tamtejszej szkoły miała więc przybyć grupa nauczycieli z miejscowości Płonne, oddalonej od Szafarni o 2 kilometry. Ale okazało się, że nauczyciele nie chcieli przyjechać, np. dyrektorka szkoły w ostatniej chwili powiadomiła, że źle się poczuła i musiała pojechać na pogotowie.

Można jeszcze było przewieźć dzieci do szkoły w Płonnem, ale rodzicom na podjęcie takiej decyzji dano niewiele czasu. Ostatecznie więc szóstoklasiści będą mogli napisać egzamin kompetencyjny w drugim terminie dopiero, pod koniec czerwca.

Foto: Archiwum RMF

12:40