Nie możemy dać się zastraszyć – powiedział dziennikarzom koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży bp Damian Muskus. Odniósł się w ten sposób do informacji Departamentu Stanu USA, który ostrzegł swoich obywateli przed zwiększonym zagrożeniem terrorystycznym w Europie.

Nie możemy dać się zastraszyć – powiedział dziennikarzom koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży bp Damian Muskus. Odniósł się w ten sposób do informacji Departamentu Stanu USA, który ostrzegł swoich obywateli przed zwiększonym zagrożeniem terrorystycznym w Europie.
Bp Damian Muskus na spotkaniu z dziennikarzami /PAP/Jacek Bednarczyk /PAP

Ogłoszony przez Amerykanów alert ma obowiązywać do końca sierpnia. Departament Stanu zastrzegł jednak, że nie ma żadnych konkretnych informacji dotyczących zagrożeń w czasie Euro 2016 i Światowych Dni Młodzieży.

Bp Muskus powiedział, że amerykańskie służby często wydają takie komunikaty, ostrzegając swoich obywateli. USA działając na zasadzie prewencji informują swoich obywateli o możliwych nieprzyjaznych sytuacjach, które mogłyby wystąpić - tłumaczył. Poinformował, że Komitet Organizacyjny ŚDM przy Konferencji Episkopatu Polski wydał własne oświadczenie, w którym poinformował, że: zapoznał się z komunikatem amerykańskiego Departamentu Stanu, zamieścił go na stronie internetowej i że żadna z grup nie wycofała się z przyjazdu do Krakowa.

Wiemy, że służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo pracują intensywnie nad zapewnieniem tegoż bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom. Ale nie docierają do nas informacje o jakimś szczególnym zagrożeniu - podkreślił koordynator generalny KO ŚDM. Nie możemy dać się zastraszyć - podkreślił bp Muskus. Przypomniał, że ŚDM w Toronto odbywały się w rok po ataku na World Trade Center, w którym zginęło wiele osób, a jednak spotkania z papieżem nie odwołano ani nie zauważono radykalnego spadku liczby uczestników.

Wkrótce poznamy program papieskiej wizyty

Od wtorku w Krakowie przebywa Komisja Watykańska, która przygotowuje wizytę papieża Franciszka w Polsce. W jej składzie są m.in. prałat Mauricio Rueda Beltz, który jest odpowiedzialny za organizację zagranicznych podróży Ojca Świętego i dr Paolo Corvini z watykańskiego Sekretariatu Stanu.

Delegacja była w miejscach, gdzie zaplanowano wydarzenia centralne ŚDM: na krakowskich Błoniach i w Campusie Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką. Odwiedziła także sanktuaria Bożego Miłosierdzia oraz Jana Pawła II w Łagiewnikach.

Podczas tego spotkania nie nastąpiły jakieś rewolucyjne zmiany. Ten program, który został już w pierwszej wersji przekazany opinii publicznej, nie zmienił się. Przez te dwa dni debatowaliśmy na pewnymi szczegółami, które trzeba było doprecyzować - mówił bp Muskus. W ciągu najbliższych kilku dni zostanie zaprezentowany oficjalny program papieskiej pielgrzymki do Polski w lipcu tego roku - zapowiedział. Biskup dodał, że wszystko wskazuje na to, że do połowy czerwca program ten zostanie upubliczniony, bo jak wyjaśnił jest w zwyczaju, że jest on podawany z co najmniej 1,5-miesięcznym wyprzedzeniem.

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek.

(mn)