Kondolencje dla Brytyjczyków, ale także słowa potępienia dla zamachowców płyną z całego świata. Światowi przywódcy oraz papież Benedykt XVI przekazali wyrazy współczucia dla poszkodowanych w londyńskich zamachach.
Parlament Europejski, a także polski Sejm uczcił chwilą ciszy ofiary wybuchów w Londynie. Na wieści z Wielkiej Brytanii swoje obrady przerwał włoski parlament. O tragedii, do jakiej doszło w Londynie, polskich posłów poinformował wicemarszałek Sejmu Józef Zych.
„Nieludzkimi i antychrześcijańskimi” nazwał wydarzenia w Londynie papież, który w swej prywatnej kaplicy w Watykanie modli się za ofiary eksplozji. Benedykt XVI wyraził także solidarność z bliskimi poszkodowanych w zamachach.
Brytyjska królowa oświadczyła, że Brytyjczycy są „głęboko wstrząśnięci” i w imieniu całego narodu złożyła kondolencje wszystkim poszkodowanym. W podobnym tonie wypowiadają się członkowie Komisji Europejskiej, którzy zaznaczają, że KE jest gotowa ofiarować swoje wsparcie Londynowi.
Ataki w Londynie potępili także przywódcy grupy G8, którzy spotkali się na szczycie w Edynburgu. Zaznaczyli, że pozostają „zjednoczeni w walce z terroryzmem”. Obradujący w szkockim Gleneagles wydali wspólne oświadczenie. W ich imieniu prezydent George Walker Bush zapewnił, że światowi przywódcy nie ulegną terrorystom w walce \"o lepszy i humanitarny świat\".
Słowa potępienia dla inicjatorów zamachów płyną także z ust światowych przywódców. O trwającej walce z terroryzmem mówił prezydent Stanów Zjednoczonych, George Bush, zaś rosyjski przywódca, Władimir Putin, podkreślił konieczność zjednoczenia świata w walce z terroryzmem. O swoim zaangażowaniu w tępienie terroryzmu zapewnił także prezydent Francji, Jacques Chirac. \"Teraz wszyscy jesteśmy londyńczykami\" - to pełne współczucia słowa burmistrza Paryża Bertranda DelanoE.
Zamachy w Londynie potępiły też rządy Niemiec i Hiszpanii. - Zapewniamy naszych brytyjskich przyjaciół o naszej niewzruszonej solidarności. Terroryzm nie może wygrać i nie wygra - powiedział szef niemieckiej dyplomacji, Joschka Fischer.
Zwołanie specjalnej sesji zapowiedziała Rada Bezpieczeństwa ONZ, której stałym członkiem jest m.in. Wielka Brytania. Na jutro natomiast zapowiedziano nadzwyczajne posiedzenie reprezentantów 26 krajów członkowskich NATO. Rada Atlantycka, która spotka się w Brukseli, ma ocenić skutki zamachów w Londynie. Wedle zapowiedzi, NATO ma także wyrazić solidarność dla jednego z członków Paktu – Wielkiej Brytanii.