Państwowa Straż Pożarna poinformowała w niedzielę, że w 2022 roku strażacy odnotowali ponad 600 tysięcy wyjazdów. Podkreślono, że to najwyższa liczba interwencji w 30-letniej historii PSP.
Jak przekazała Państwowa Straż Pożarna, w 2022 roku miał miejsce jubileusz 30-lecia powstania PSP. Za formalny jej początek uznaje się 1 lipca 1992 roku. Wówczas istniejące dotychczas Komendy Wojewódzkie oraz Rejonowe Straży Pożarnych zostały zastąpione odpowiednio: Komendami Wojewódzkimi PSP oraz Komendami Rejonowymi PSP. Funkcjonujące Zawodowe Straże Pożarne zostały przemianowane na Jednostki Ratowniczo - Gaśnicze PSP. Państwowa Straż Pożarna przejęła też wybrane jednostki Zakładowe Zawodowych Straży Pożarnych.
"2022 rok był kolejnym bardzo intensywnym dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych. Trzeba było zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, w tym również z takimi, na które wydawało się, że nikt nie jest przygotowany, tj. na przykład wojna za naszą wschodnią granicą i pomoc jej mieszkańcom, czy też katastrofa ekologiczna na Odrze" - podała PSP.
PSP podkreśliła, że w trakcie ostatnich dwunastu miesięcy strażacy odnotowali ponad 600 tys. wyjazdów. "Jest to najwyższa liczba interwencji w 30-letniej historii PSP. Działaliśmy przy pożarach, wypadkach i akcjach ratowniczych z zakresu chemiczno-ekologicznego, wodnego, wysokościowego, budowlanego i poszukiwawczego, ale również wyjeżdżając do izolowanych zdarzeń medycznych wspierających system Państwowego Ratownictwa Medycznego, a także kontynuowaliśmy działania w walce z Covid-19" - zaznaczyła PSP.
Poinformowała również, że po wybuchu wojny w Ukrainie polscy strażacy pomagali m.in. w przyjęciu uchodźców do naszego kraju oraz uruchomili pomoc sprzętową oraz szkoleniową dla strażaków z Ukrainy. "Na apel komendanta głównego PSP o pomoc sprzętową dla Ukrainy odpowiedziały również kraje z całego świata, wówczas staliśmy się koordynatorem płynącego wsparcia" - podała PSP.
PSP przypomniała, że w 2022 roku polscy strażacy pomagali również w gaszeniu pożarów w Parku Narodowym w Czechach (wspólnie z policyjnymi pilotami śmigłowca Black Hawk) oraz lasów we Francji, a także zrealizowali transport pomocy humanitarnej na Ukrainę.
"W celu utrzymania wysokiej gotowości operacyjnej przeprowadzono wiele ćwiczeń o zasięgu krajowym, wojewódzkim i powiatowym. Na szczególną uwagę zasłużyły ćwiczenia 'Kuźnia Raciborska 2022', które zorganizowano w 30. rocznicę tragicznego i największego w powojennej historii pożaru lasu na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie oraz powiatu raciborskiego" - napisała w komunikacie PSP.
Zaznaczyła w nim, że polscy strażacy zrealizowali też szereg szkoleń, ćwiczeń i wizyt studyjnych poza granicami Polski, w tym w USA, Austrii, Hiszpanii, Francji, Mołdawii, Rumunii, Estonii, zdobywając wiedzę i doświadczenie między innymi z zakresu ratownictwa medycznego, ochrony ludności, działań międzynarodowych i gaszenia pożarów lasów.
"Z dniem 1 stycznia 2022 roku weszły w życie przepisy uchwalonej pierwszej w historii ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych, dzięki której prawie 100 tysięcy druhów - emerytów otrzymało wyczekiwane od lat świadczenie ratownicze" - przypomniała PSP.
Dodała, że realizując zapisy ustawowe, we wszystkich 16 województwach wyznaczono zastępców komendantów wojewódzkich do pełnienia roli koordynatorów ds. współpracy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych. "Strażacy PSP i druhowie OSP zrealizowali wiele wspólnych akcji ratowniczo - gaśniczych, odbyło się wiele spotkań i rozmów oraz kontynuowano wsparcie sprzętowe dla OSP, w tym szczególnie w zakresie samochodów ratowniczo - gaśniczych" - poinformowała PSP.
Jak przekazała PSP z budżetu państwa przekazane zostały środki finansowe w wysokości 25 mln zł z przeznaczeniem na zakup sprzętu, umundurowania i wyposażenia osobistego oraz sprzętu teleinformatycznego wykorzystywanego w procesie szkolenia Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.