Skutery wodne mimo wysokiej ceny zyskują sobie ogromne zainteresowanie wśród młodszych i starszych użytkowników. Sporo osób decyduje się na kupno maszyny z rynku wtórnego, dzięki czemu mogą przeznaczyć pieniądze na dodatkowe sprzęty. To m.in. przyczepka do przewożenia skutera, kapoki, części zamienne i inne drobniejsze gadżety sportowe. Jak widzisz, kupno takiego sprzętu to spory wydatek i trochę logistycznego planowania. Jednak warto zainwestować w coś, co daje mnóstwo dobrej zabawy i przyczyna się do poprawy formy fizycznej.

Kupujesz skuter? Na to zwróć uwagę!

Kiedy podejmiesz decyzję o kupnie skutera wodnego, zrób dokładny research rynku. Poznaj konkretne modele pod kątem technicznym, wizualnym i użytkowym. Oceń, do czego będzie Ci służył skuter. Czy będziesz jeździć na nim rekreacyjnie, czy też rozwijać duże prędkości. Od tego zależy wybór pojemności silnika i gabaryty pojazdu. Oprócz tego bardzo ważny jest materiał zastosowany do budowy kadłuba. Im droższy i bardziej zaawansowany skuter, tym lżejszy materiał. Najczęściej stosuje się innowacyjne włókno szklane lub tworzywo sztuczne o imponującej specyfikacji technicznej. Kadłuby wykonane z aluminium lub kompozyt oprócz lekkości stanowią świetną ochronę przed korozją. Dzięki takiej konstrukcji skuter może poruszać się bardzo szybko i o wiele łatwiej nim manewrować.

Silnik i inne części składowe skutera wodnego

Bez silnika nie ma jazdy skuterem, a bez dobrego silnika z maszyny korzysta się niestety źle. W tego typu pojazdach montuje się najczęściej  silniki o pojemności od 700 do 1600 cm3, co daje osiągi od 80 do 300 km. Jeśli zamierzasz korzystać ze skutera w sposób bardziej rekreacyjny, z powodzeniem wystarczy Ci sprzęt od 130 do 150 km. Bardzo szybkim skuterem możesz podjechać nawet z prędkości do 100 km/h. Na początku lepiej jednak wybrać silnik o mniejszej mocy, aby nabrać doświadczenia i pewniej prowadzić maszynę. Modele rekreacyjne są stabilniejsze i bardzo zwrotne.

Mniejsze elementy składowe - pędnik. śruba, zrywka

Dobrej jakości części konstrukcyjne do skutera to gwarancja spokojniejszej i bardziej bezpiecznej jazdy. Zadaniem śruby jest wtłaczanie wody do środka maszyny, a pędnika (dyszy) wyrzucanie wody na zewnątrz z dużą siłą. Dysza spełnia tez inne ważne zadanie, które polega na  sterowaniu maszyną. Płynne poruszanie się po tafli wody ciężkim pojazdem jest niezwykle istotne szczególnie ze względów bezpieczeństwa, ale też daje dużą frajdę z jazdy.

Kolejna część składowa skutera to zrywka bezpieczeństwa zapłonu, którą zapina się do kamizelki ratunkowej lub na nadgarstku. W sytuacji wypadnięcia kierującego do wody, zapłon w skuterze zostaje odcięty. To bardzo ważna opcja występująca w niektórych modelach skuterów i warto ją mieć. Na pewno daje większe poczucie bezpieczeństwa podczas ślizgu po wodzie. Tak samo hamulec, w który wyposażone są najnowsze modele pojazdów. Hamowanie przez zwalnianie prędkości dla wielu osób nie jest wystarczające dla poczucia komfortu w czasie szusowania po wodzie.

Nowy czy używany - jaki skuter spełni Twoje oczekiwania?

Przede wszystkim zapytaj znajomych i poczytaj pisma branżowe, aby wybrać najlepsze rozwiązanie. Porównaj w rankingach najnowsze modele i dopasuj je do swoich oczekiwań oraz możliwości finansowych. Jeśli nie chcesz zbytnio nadwyrężać swojego budżetu, wybierz skuter wodny używamy. Na pewno zapłacisz mniej i możesz zyskać nowoczesny pojazd za niewielkie pieniądze. Dopytaj sprzedającego o specyfikację techniczną, stan pojazdu i opcje dodatkowe. Obejrzyj dokładnie sprzęt i zwróć szczególną uwagę na ewentualne ryski czy wgniecenia. W razie możliwości sprawdź skuter na wodzie, przede wszystkim wypróbuj, czy pojazd porusza się powodzie płynnie i jest stabilny.

Natomiast kupno nowego pojazdu daje Ci gwarancję, że pod względem technicznym jest to sprzęt idealny (przynajmniej tak być powinno)  Niestety tuż po zakupie skuter traci na wartości, dlatego sprzedasz go znacznie taniej. Sprzęt używany łatwiej sprzedać, niż ten, który jest kilka razy droższy. Dlatego częsta wymiana skutera na nowszy model staje się mocno utrudniona.

Podsumowując....

Wybierz taki skuter wodny, który będzie idealnie pasował do Twoich preferencji i stylu użytkowania. Patrz przede wszystkim na siebie, ale też czerp z doświadczenia innych użytkowników. Jazda na skuterze ma cieszyć, dlatego prosty w obsłudze, stabilny i wygodny pojazd to podstawa. Bezpieczeństwo to kwestia kluczowa, którą zawsz trzeba stawiać na pierwszym miejscu.