Jeśli wybory parlamentarne odbyłyby się w lipcu, na PiS zagłosowałoby 36 proc., na PO - 18 proc., na Nowoczesną - 10 proc., a na Kukiz'15 - 8 proc. - wynika z sondażu TNS Polska. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby progu wyborczego.

Jeśli wybory parlamentarne odbyłyby się w lipcu, na PiS zagłosowałoby 36 proc., na PO - 18 proc., na Nowoczesną - 10 proc., a na Kukiz'15 - 8 proc. - wynika z sondażu TNS Polska. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby progu wyborczego.
Jarosław Kaczyński /Radek Pietruszka /PAP

Spośród osób, które zadeklarowały udział w wyborach, na Prawo i Sprawiedliwość głos oddałoby 36 proc. ankietowanych, czyli o 4 punkty proc. mniej niż w czerwcu. Na drugim miejscu uplasowała się Platforma Obywatelska z wynikiem 18 proc. (wzrost o 1 punkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca). Również wzrost o 1 punkt proc. w stosunku do poprzedniego badania odnotowało ugrupowanie Ryszarda Petru. Na Nowoczesną zagłosowałoby 10 proc. ankietowanych. Do Sejmu dostałby się jeszcze Kukiz'15 z 8 proc. poparciem, o 1 punkt proc. mniej niż w czerwcu.

Nieco poniżej progu wyborczego znalazły się: SLD oraz PSL, które uzyskałyby 4 proc. poparcie. W przypadku SLD jest to wzrost o 1 punkt proc., a w przypadku PSL o 2 punkty proc.

2 proc. badanych zagłosowałoby na Partię Razem (bez zmian). KORWiN uzyskałby 1 proc. poparcie (spadek o 3 punkty proc.). Nikt z badanych nie zadeklarował chęci oddania głosu na Twój Ruch (spadek o 1 punkt proc.)

Spośród osób, które zapowiedziały zamiar wzięcia udziału w wyborach, 17 proc. badanych nie było zdecydowanych, komu przekazałoby swoje poparcie. Odsetek osób niezdecydowanych wzrósł w stosunku do poprzedniego miesiąca o 4 punkty proc.

W lipcu udział w wyborach zdecydowanie zadeklarowało 22 proc. badanych; 35 proc. z wahaniem potwierdziło gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu. Wśród pozostałych - 16 proc. ankietowanych mówiło, że raczej by nie poszli na głosowanie, 18 proc., że na pewno by nie poszli, a 9 proc. wahało się czy iść, czy nie iść.

W porównaniu z badaniem sprzed miesiąca, o 4 punkty proc. spadł odsetek osób zdecydowanie potwierdzających zamiar wzięcia udziału w wyborach. O 1 punkt proc. spadł także odsetek osób, które mówią, że raczej pójdą głosować.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 1-6 lipca na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 976 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat, metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo. Preferencje partyjne zbadano wśród 557 osób, które zdecydowanie lub raczej wyraziły zamiar uczestniczenia w wyborach. 

(mal)