Rekomendowałem premierowi Donaldowi Tuskowi kandydaturę Mateusza Szczurka na stanowisko ministra finansów - poinformował w oświadczeniu ustępujący minister finansów Jacek Rostowski. Jego zdaniem, Szczurek to najzdolniejszy z młodej generacji polskich ekonomistów.

Ta praca była dla mnie ogromnym zaszczytem. Odchodzę ze spokojem, bo wiem, że bezpiecznie przeprowadziłem Polskę przez kryzys. Dzisiaj polska gospodarka jest po bezpiecznej stronie. Stoimy na progu skoku rozwojowego, co widać w danych z ostatniego kwartału i w stale podnoszonych prognozach instytucji międzynarodowych - napisał w oświadczeniu Rostowski.  

Mateusz Szczurek to bez wątpienia najzdolniejszy z młodej generacji polskich ekonomistów. To była moja rekomendacja i cieszę się, że premier Tusk ją przyjął - dodał. Ustępujący minister podkreślił, że oddaje resort w bardzo dobre ręce.

Minister Szczurek wraz z zespołem fachowców, który udało mi się zgromadzić w ministerstwie w ciągu ostatnich sześciu lat, na pewno sprostają nowym wyzwaniom rozwojowym - ocenił Rostowski. 

Tusk: Szczurek gwarantuje nową energię

Szczurek, ekonomista od lat związany z bankiem ING, został wskazany przez premiera, jako nowy minister finansów. Cieszę się, że jeden z najzdolniejszych, niektórzy twierdzą, że najzdolniejszy polski ekonomista, specjalista od makroekonomii, ale też od liczenia pieniędzy, podejmuje się trudnej misji - powiedział Tusk podczas konferencji, na której przedstawił skład zrekonstruowanego rządu.

Dodał, że jego "wskazanie i intuicja" były identyczne z oceną ustępującego ministra finansów. Cieszę się, ponieważ co do strategii makroekonomicznej mamy pogląd właściwie identyczny - ustępujący minister finansów, wchodzący na ten urząd i ja - co gwarantuje potrzebną ciągłość - mówił Tusk.  

Premier powiedział, że Szczurek gwarantuje też "nową energię" potrzebną w Ministerstwie Finansów.  

Szczurek: Celem jest skok gospodarki

Mateusz Szczurek powiedział podczas konferencji, że jego celem jest zapewnienie skoku rozwojowego polskiej gospodarce. Z jednej strony nie hamowanie go, a z drugiej zapewnienie tego - może to być mniej popularne - aby ten skok nie okazał się krótkotrwały, nie okazał się skokiem w przepaść - podkreślił Szczurek. Zaznaczył, że chodzi o dbałość o stan finansów publicznych.  

Jak mówił, zbilansowana polityka fiskalna to podstawa, której wielu krajom w Europie brakuje. Mogą to potwierdzić rzesze bezrobotnych w wielu krajach Europy Zachodniej - powiedział.  

Według Szczurka konieczne jest zapewnienie przedsiębiorcom warunków, aby swój potencjał innowacyjny i swoją energię kierowali na prawdziwe innowacje, a nie na przykład na omijanie podatków. To jest zadanie długotrwałe, to jest ciągła praca, której również musimy się podjąć - zaznaczył. Dodał, że tematem jego doktoratu były kryzysy finansowe i płynność międzynarodowa. Mam nadzieję, że zastosowania do niego nie będzie - żartował.  

Szczurek to jeden z najbardziej znanych komentatorów ekonomicznych, jest absolwentem Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Doktoryzował się na University of Sussex w 2005 r. W latach 1997-2011 był ekonomistą ING Bering oraz głównym ekonomistą ING Banku Śląskiego. W marcu 2011 r. został głównym ekonomistą ING na Europę Środkową i Wschodnią.  

Wykłada ekonomię w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, University of Sussex i Goethe Business School we Frankfurcie. Był współzałożycielem i prezesem Towarzystwa Absolwentów Uniwersytetów Brytyjskich. Jest członkiem Towarzystwa Ekonomistów Polskich.  

(mpw)