Na Gibraltarze - brytyjskim terytorium na Półwyspie Iberyjskim – odbyło się referendum, w którym mieszkańcy odpowiedzieli na pytanie, czy zgadzają się aby nadzór nad kolonią sprawowały wspólnie Wielka Brytania i Hiszpania. Wynik referendum można było przewidzieć jeszcze przed otwarciem lokali. Wiadomo, że zdecydowana większość z ponad 20 tysięcy mieszkańców kolonii opowiedziała się przeciwko zmianie statutu Gibraltaru.

Dzisiejsze referendum to drugie już głosowanie w historii tego terytorium, w którym mieszkańcom zadaje się to samo pytanie. Pierwsze odbyło się w 1967 roku. I wtedy pomysł ustanowienia wspólnego zarządu poparły... 44 osoby. Punktem honoru Petera Caruany jest, aby w dzisiejszym głosowaniu liczba zwolenników hiszpańsko – brytyjskiego również nie przekroczyła 44.

Wpływ referendum na przyszłość Gibraltaru będzie raczej niewielki. Nie zostało ono uznane za prawomocne ani przez Hiszpanię, ani przez Wielką Brytanię. Przede wszystkim dlatego, że mieszkańcy przylądka wypowiadają się na temat umowy, która nigdy nie została zawarta.

Do tego nieoficjalnie mówi się, że losy Gibraltaru zostały przesądzone w kwietniu, podczas spotkania szefów dyplomacji obu krajów w Walencji. Mieli oni wtedy zdecydować, że już niedługo Hiszpania i Wielka Brytania będą wspólnie zarządzały przylądkiem.

Po ostatnich, lipcowych rozmowach dotyczących brytyjskiej kolonii także Jack Straw oficjalnie zapowiedział, że Wielka Brytania podzieli się z Hiszpanią zwierzchnictwem nad Gibraltarem. Jednak tydzień później wszystkiemu zaprzeczył Tony Blair.

Gibraltar należy do Wielkiej Brytanii od 1713 roku. W 1704 roku (wojna sukcesyjna) został opanowany przez wojska angielsko-holenderskie. Po pokoju w Utrechcie (1714) ostatecznie przyznany Wielkiej Brytanii. Gibraltar, zamieniony w potężną twierdzę, ma ogromne znaczenie strategiczne, bo leży u wejścia do cieśniny łączącej Morze Śródziemne z Atlantykiem.

Na niewielkim (obszar 5,8 km2) skalnym przylądku mieszka ponad 20 tysięcy osób, które twierdzą, że czują się Brytyjczykami. Władzę sprawuje gubernator mianowany przez monarchę brytyjskiego. Organem pomocniczym i doradczym dla gubernatora jest Rada Gibraltaru. Władza ustawodawcza w sprawach wewnętrznych należy do Izby Gmin, władzę wykonawczą sprawuje Rada Ministrów.

22:10