Liceum Akademickie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu jest najlepszym liceum ogólnokształcącym w Polsce. Najlepsze technikum - to Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie. Tak wynika z ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych.

Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych po raz czternasty przygotowały: miesięcznik "Perspektywy" i dziennik "Rzeczpospolita". Kapitule rankingu przewodniczył prof. Jan Łaszczyka, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Brano pod uwagę: sukcesy szkoły w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz ocenę szkoły przez kadrę akademicką. Po raz pierwszy w przypadku techników uwzględniono też wyniki egzaminów zawodowych.

Liceum Akademickie UMK w Toruniu działa od 1998 roku. Jest pierwszą w Polsce szkołą stworzoną specjalnie z myślą o uczniach wybitnie zdolnych. Kierowane jest przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika (UMK). Początkowo działało w ramach eksperymentu pedagogicznego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tworzy zespół z Gimnazjum Akademickim UMK. W zespole uczy się około 300 uczniów, z czego ponad połowa jest spoza Torunia. Przy szkole działa internat, mieszkają w nim uczniowie zespołu szkół, którzy przyjechali na naukę do Torunia z całej Polski.

Tegoroczny zwycięzca rankingu wśród liceów również w ubiegłym roku był na pierwszym miejscu. Drugie miejsce zajęło XIV Liceum Ogólnokształcące im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, a trzecie - XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie. W rankingu oceniano 500 najlepszych liceów w Polsce.

Najlepszym technikum w Polsce zostało Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie, które w ubiegłym roku zajęło w rankingu siódme miejsce. Technikum jest częścią Zespołu Szkół Elektronicznych, którego początki sięgają roku szkolnego 1957/58. Kształci w zawodach technik elektronik i technik teleinformatyk. Posiada szereg pracowni, w których uczniowie mogą doskonalić kompetencje, dotyczące m.in. mikroprocesorów i mikrokomputerów oraz teleinformatyki.

Drugie miejsce w rankingu techników zajął ubiegłoroczny lider - Technikum Łączności nr 14 działające w ramach Zespołu Szkół Łączności w Krakowie im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Na trzecim miejscu znalazło się Technikum Komunikacji w Zespole Szkół Komunikacji w Poznaniu. W rankingu oceniano 250 najlepszych techników w kraju.

Przygotowano także rankingi maturalne i olimpijskie

Kapituła przygotowała w tym roku też trzy inne rankingi szkół: dwa, w których kryterium są wyniki matury i ranking olimpijski (decydowały osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych i zawodowych).

W rankingu maturalnym wśród liceów zwyciężyło: XXXIII Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, drugie miejsce zajęło II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie, a trzecie - LXVII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie.

W rankingu maturalnym wśród techników na pierwszym miejscu jest Technikum Łączności nr 14 w Krakowie, na drugim - Technikum Komunikacji w Zespole Szkół Komunikacji w Poznaniu, na trzecim - Technikum w Zespole Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim.

W rankingu olimpijskim zwyciężyło Liceum Akademickie UMK. Drugie miejsce zajęło XIII LO w Szczecinie, a trzecie - XIV LO im. Polonii Belgijskiej.