Pikiety związkowców w całym kraju, przyjęcie przez Sejm "trzynastej emerytury", koniec głodówki w małopolskim kuratorium - to niektóre z krajowych tematów czwartku. W Brukseli europarlament przyjął niekorzystne dla polskich firm przewozowych przepisy, czyli tzw. pakiet mobilności. Przykre informacje napłynęły ze świata kultury - zmarł jeden z najwybitniejszych operatorów - Jerzy Wójcik. Z kolei zaskakujące wieści ze świata nauki - amerykańscy naukowcy twierdzą, że bohater wojenny dwóch krajów, Polski i Stanów Zjednoczonych, generał kawalerii Kazimierz Pułaski był... kobietą. O czym jeszcze się mówiło? To nasze podsumowanie dnia.
Emeryci i renciści otrzymają w tym roku jednorazowo 1100 złotych brutto, czyli na rękę 888 złotych i 25 groszy: ustawę ws. "trzynastej emerytury" uchwalił Sejm. Pieniądze będą wypłacane wraz z majowymi świadczeniami.
"Postanowiliśmy razem z organizatorami, że nie ma już powodów, żeby kontynuować w najbardziej drastyczny sposób protestu jakim jest głodówka" - powiedział na konferencji prasowej Ryszard Proksa Przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty NSZZ Solidarność.
"Popieramy postulaty nauczycieli. Zarabiają za mało. Widać to bardzo ostro, jak szkoła jest niedofinansowana. Jeśli do tego dodamy bałagan w wyniku fatalnej reformy znikniętej minister Zalewskiej to widać, co się w szkołach dzieje" - stwierdził w Porannej rozmowie w RMF FM poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak. "Jeśli Platforma Obywatelska, Koalicja Europejska wygrają wybory, nauczyciele otrzymają 1000 zł brutto podwyżki" - dodał. "Co obiecujemy - mamy policzone. To jest kwestia oszczędności budżetowych" - zapewnił.
"Dość dyskryminacji pracowników" - pod takim hasłem demonstracje w całym kraju przed urzędami wojewódzkimi przeprowadził związek zawodowy "Solidarność". Pracownicy protestowali, bo uważają, że rząd nie porozumiał się z nimi w sprawie kluczowych postulatów.
Kłęby czarnego dymu nad stolicą Dolnego Śląska. W ogniu stanęła hala magazynowa, w której swoją siedzibę miały trzy firmy. Większość hali zajmującej się produkcją kosmetyków do samochodów spłonęła, widać tylko jej szkielet - donosi reporter RMF FM. Sytuacja jest już opanowana. Nie ma osób poszkodowanych.
"Wpis do KRS ks. Grzegorza Babiarza jako prezesa stowarzyszenia Wiosna, organizatora Szlachetnej Paczki, jest formalnością" - poinformował w czwartek pełnomocnik ks. Babiarza Paweł Kusak. Sąd wykreślił z KRS Joannę Sadzik jako prezesa Wiosny, ale nie dokonał wpisu nazwiska nowego prezesa.
Parlament Europejski przyjął niekorzystne dla polskich firm przewozowych przepisy, czyli tzw. pakiet mobilności. Głosowanie odbyło się mimo licznych protestów polskich eurodeputowanych.
Zmarł Jerzy Wójcik - jeden z najwybitniejszych operatorów kinematografii polskiej i światowej - podało Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Miał 88 lat.
Jerzy Wójcik współtworzył najważniejsze filmy szkoły polskiej: "Eroikę", "Popiół i diament" a także m.in. filmy "Krzyż Walecznych", "Matka Joanna od Aniołów", "Samson", "Faraon", "Westerplatte" i "Potop".
Nagrania z monitoringu mają między innymi pomóc w wyjaśnieniu wczorajszej tragedii na przejeździe kolejowym w Puszczykowie pod Poznaniem. W karetkę pogotowia uderzył tam rozpędzony pociąg. Zginęli lekarz i ratownik medyczny. Drugi z ratowników, którzy siedział za kierownicą pojazdu, w ciężkim stanie trafił do szpitala. Prokuratura wszczęła śledztwo ws. wypadku. Jeśli stan kierowcy na to pozwoli, śledczy będą chcieli go przesłuchać. Zamierzają też sprawdzić, czy rzeczywiście instalacja sterująca zaporami na przejeździe była w pełni sprawna.
Przez całą noc trwała akcja strażaków związana z gaszeniem pożaru kamienicy w Bielsku-Białej. Nikomu nic się nie stało, ale 15 osób jest bez dachu nad głową. Przyczynę pożaru ustala policja. Mieszkańcy twierdzą, że zanim pojawił się ogień, słychać było eksplozję, a jeden z ich sąsiadów odgrażał się, że doprowadzi do wybuchu. Dziś 61-letni mężczyzna został zatrzymany.
Bohater wojenny dwóch krajów, Polski i Stanów Zjednoczonych, generał kawalerii Kazimierz Pułaski był... kobietą, cierpiącą na wrodzony przerost nadnerczy. Potwierdzają to naukowcy z Georgia Southern University w filmie dokumentalnym "The General Was Female?", który w przyszłym tygodniu wyemituje w ramach serii "America's Hidden Stories" telewizja Smithsonian Channel.
"Tak liczne manifestacje, oprócz rolników, ostatnio nie odbywają się (...) Jest to dosyć liczna manifestacja, jeśli popatrzymy, że była ona w 16 miastach" - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Grzegorz Iwanicki, sekretarz NSZZ Solidarność regionu mazowieckiego. "Jeśli nawet było to nieliczne środowisko, to byli to ludzie z wielu branż i wyrażali naprawdę poważne problemy. Chodziło nam o to, żeby przebić się z tymi problemami do rządu i do opinii publicznej" - mówi związkowiec.
>>>PRZECZYTAJ CAŁĄ ROZMOWĘ<<<
Początek sezonu spływów Dunajcem i automaty, w których można będzie kupić na taki spływ bilet - ta informacja zainspirowała Artura Andrusa do napisania nowego utworu w cyklu "Piosenka z prawdziwego zdarzenia". Piosenkę zaśpiewała Katarzyna Pakosińska, która później przyznała, że świetnie czuje się w folklorystycznych klimatach.
JAK POWSTAWAŁA PIOSENKA? PRZECZYTAJ