Dziś oficjalnie ruszyły Pracownicze Plany Kapitałowe. Podczas spotkania inauguracyjnego na Giełdzie Papierów Wartościowych premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że PPK "to program prospołeczny beż żadnych pułapek" i nie należy go porównywać do OFE. "To tak, jakby porównywać Pawła Borysa do Borysa Szyca" - stwierdził. Aktor nie został dłużny premierowi. W sieci pojawiła się riposta.

Premier Mateusz Morawiecki, ogłaszając start Pracowniczych Programów Kapitałowych, chciał nieco "rozluźnić atmosferę" i postanowił wyjaśniając, że PPK i OFE to dwa różne programy, zażartować:

Niektórzy ekonomiści też, porównują ten program do OFE. Mam taki apel, żeby tego nie robić, to są bardzo różne programy. Porównywanie OFE do PPK to tak, jakby porównywać Pawła Borysa do Borysa Szyca - stwierdził Morawiecki.

Premier tłumacząc różnice, wyjaśnił, że PPK jest programem prospołecznym, bez żadnych pułapek, a także instrumentem, który zapewni Polakom dobrą emeryturę.

Na słowa premiera bardzo szybko zareagował Borys Szyc. Aktor na swoim profilu na Twitterze umieścił wpis: Panie Premierze Morawiecki! Proszę mnie nie mieszać do polityki w swoich błyskotliwych wystąpieniach. Zwłaszcza w tak trywialny sposób. Wystarczy już nam recytacja fraszek. Pozdrawiam.

Wspomniany przez premiera Paweł Borys to prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.


Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe?

Pracownicze Plany Kapitałowe to program dodatkowego i dobrowolnego oszczędzania. Skorzystać z niego mogą osoby, które pracują na podstawie umowy o pracę.

Wpłata podstawowa może wynosić od 2 do 4 proc. wynagrodzenia. Z kolei pracodawca dopłacałby składkę od 1,5 proc. do 4 proc. wynagrodzenia. W efekcie maksymalna wpłata na PPK w przypadku jednego pracownika mogłaby wynosić 8 proc.

Poza tym obowiązywałaby coroczna dopłata z budżetu w wysokości 240 zł, a ponadto państwo dawałoby dodatkową "opłatę powitalną" w wysokości 200 zł.

Ustawa weszła w życie 1 stycznia 2019 r. z półrocznym vacatio legis. Największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób, zaczną stosować przepisy ustawy od lipca 2019 r.