PiS przygotował projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Zdaniem ekspertów nowe prawo spowoduje, że stacja TVN straci koncesję na nadawanie, chyba że zostanie sprzedana przez obecnego właściciela, czyli amerykański koncern Discovery.
Projekt ustawy, którą w środę do Sejmu wniosła grupa posłów (na czele z wnioskodawcą Markiem Suskim), dotyczy przyznawania koncesji mediom należącym do zagranicznego kapitału. Wprowadza zasadę, że w Polsce mogą nadawać tylko takie media, w którym udział zagranicznego kapitału nie przekracza 49 procent, chyba że nadawca ma siedzibę na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii lub Liechtensteinu.
Projektowane zapisy wyglądają następująco:
- "bezpośredni lub pośredni udział kapitałowy osób zagranicznych w spółce lub bezpośredni lub pośredni udział osób zagranicznych w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej, a w przypadku prostej spółki akcyjnej - w ogólnej liczbie akcji tej spółki, nie przekracza 49%";
- "Koncesja może być również udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że osoba taka nie jest zależna, w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego"
Stacje TVN - za pośrednictwem holenderskiej spółki - należą do amerykańskiego koncernu Discovery. A to oznacza, że nie spełniają wymogów określonych w nowej ustawie.
Obecna koncesja telewizji informacyjnej TVN24 obowiązuje do 26 września. Od dłuższego czasu z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji płyną sygnały, że politycy PiS najchętniej, nie przedłużaliby tej koncesji.
Obowiązujące w tej chwili przepisy oznaczają jednak, że nawet gdyby wniosek o koncesję został odrzucony, informacyjna stacja TVN24 mogłaby zacząć nadawać na paśmie TVN24 BIŚ. Natomiast zaproponowana przez PiS nowelizacja blokuje taką możliwość. Co więcej, oznacza, że koncesję traci cały TVN; wszystkie stacje grupy.
Mateusz Morawiecki pytany o poselski projekt noweli ustawy o radiofonii i telewizji, podkreślał, że Polska powinna mieć instrument, który może zapobiegać przejęciom podmiotów medialnych przez podmioty zewnętrzne. Jak zaznaczył; jest zdumiony, że już wcześniej czegoś takiego w parlamencie nie zrobiono.
Z kolei Michał Woś stwierdził na Twitterze, że zakaz udzielania koncesji spółkom z kapitałem powyżej 51% spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (art.35 ust o KRRiTV) już jest.
Zakaz istnieje od 1992 z modyfikacjami. Doprecyzowanie odnosi się do spółek córek/wnuczek itd., którymi zakazy próbuje się obchodzić - zaznaczył.