"Uwaga! Kontakt z wodą powodziową może zagrażać zdrowiu ludzi i zwierząt. Nie jedz żywności, która miała kontakt z wodą - wyrzuć ją bez względu na stan opakowania" - poinformowało w poniedziałek po południu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Wydano także szereg innych ważnych zaleceń.

Kolejny dzień walki z wielką wodą

Poniedziałek to kolejny dzień, w którym służby oceniają sytuację powodziową jako krytyczną. Najgorsza sytuacja jest na Dolnym Śląsku i na Opolszczyźnie. Donald Tusk podjął decyzję o wprowadzeniu klęski żywiołowej. Ewakuowani są mieszkańcy kolejnych miejscowości m.in. Paczkowa. W ostatnich godzinach na Nysie Kłodzkiej runął przepust między zbiornikami Topola i Kozielno na Dolnym Śląsku. Na szczęście w niektórych miejscowościach - na przykład w Kłodzku - woda powoli opada. 

RELACJĘ RMF FM NA ŻYWO dotyczącą sytuacji powodziowej można śledzić TUTAJ

Alert RCB dla trzech województw

Gdzieniegdzie ludzie zaczęli już sprzątać zalane piwnice i zniszczone domy oraz ratować to, co stanowi dorobek ich życia. W związku z tym Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało pilny alert dotyczący kontaktu z wodą powodziową dla województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

"Uwaga! Kontakt z wodą powodziową może zagrażać zdrowiu ludzi i zwierząt. Nie jedz żywności, która miała kontakt z wodą - wyrzuć ją bez względu na stan opakowania" - napisano.

Dodatkowe zalecenia Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

RCB zaleca również m.in., by unikać kontaktu z wodą powodziową oraz nosić wodoodporne ubrania i gumowce, aby zminimalizować ryzyko kontaktu skóry z zanieczyszczeniami

Bezwzględnie należy też dokładnie myć ręce po każdym kontakcie z wodą powodziową i przedmiotami, które miały z nią styczność oraz dezynfekować wszystkie powierzchnie, jeśli woda powodziowa dostała się do domu.

"Zwracaj uwagę na wszelkie objawy chorobowe, takie jak bóle brzucha, nudności, wymioty, gorączka czy biegunka. Jeśli wystąpią, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem" - dodano poniedziałkowym w komunikacie.

Reporter RMF FM Michał Dobrołowicz ustalił, że będą także dodatkowe akcje szczepień na podtopionych terenach i zmiany w funkcjonowaniu aptek. Decyzje w tych sprawach - jak ustalił reporter RMF FM - zapadły w czasie posiedzenia sztabu kryzysowego w Ministerstwie Zdrowia.