Szef MSW Jacek Cichocki złożył do premiera wniosek o odwołanie Adama Rapackiego, odpowiedzialnego za policję i bezpieczeństwo na Euro 2012 - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Oficjalne powody dymisji ma ujawnić sam wiceminister na konferencji prasowej po formalnym odwołaniu.
Według naszych ustaleń, między Adamem Rapackim a szefem MSW Jackiem Cichockim często dochodziło do spięć. Różnica zdań dotyczyła kilku spraw, w tym tej najważniejszej - reformy emerytur służb mundurowych. Jak ustalił nasz dziennikarz, Cichocki ma inne pomysły niż te wypracowane w poprzedniej kadencji przez zespół Michała Boniego i Rapackiego. To może oznaczać, że człowiek nadzorujący policję, straż pożarną i straż graniczną nie godzi się na bardziej radykalne posunięcia.
Związki zawodowe funkcjonariuszy mundurowych są kompletnie zaskoczone decyzją. Obawiają się, że odejście Adama Rapackiego może oznaczać gorsze warunki dla służb mundurowych w nowym systemie emerytalnym. Projekt nowelizacji mamy poznać za tydzień.
Z niepokojem czekamy na ten rządowy projekt - przyznaje szef "Floriana" jednego z największych związków w straży pożarnej Krzysztof Oleksak. W dokumencie - jak podejrzewa - mogą być regulacje nieuzgodnione ze związkami. Jeżeli do takiej sytuacji by doszło, ja po prostu życzę powodzenia. Będą masowe, masowe odejście funkcjonariuszy ze służby.
Robert Osmycki z pożarniczej Solidarności nie wyklucza także protestów. Minister Adam Rapacki może mieć tego świadomość i boi się o bezpieczeństwo Euro 2012 - uważa.
Pojawiają się też inne głosy, że chodzi o konflikt personalny przy obsadzie stanowiska szefa policji. Nieoficjalnie w służbach mówi się, że niebawem ma odejść Andrzej Matejuk.
Adam Rapacki w MSW oprócz codziennego nadzoru nad 100-tysięczną policją, 16-tysięczną Strażą Graniczną i Biurem Ochrony Rządu zajmował się problemami bezpieczeństwa Euro.
Rapacki jest emerytowanym nadinspektorem policji. Pracę w policji rozpoczął w 1980 r., a od roku 1988 był związany z KGP. Zajmował się problematyką przestępczości zorganizowanej, gospodarczej i narkotykowej. W latach 1996-1997 był dyrektorem Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną Komendy Głównej Policji. Był twórcą i pierwszym dyrektorem Biura ds. Narkotyków Komendy Głównej Policji. W wyniku połączenia tych dwóch biur powstało Centralne Biuro Śledcze KGP.
O planowanej dymisji w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych pierwszy poinformował "Dziennik Gazeta Prawna".