Pytania o sądy, Smoleńsk i pieniądze dla szpitali. Między innymi tego możemy się spodziewać w najbliższych dniach w sejmowej polityce. Będzie też kolejna odsłona sporu o to, co działo się 11 listopada na ulicach Warszawy. Opozycja w tej sprawie wytacza ciężkie polityczne działa. Domaga się odejścia wszystkich ministrów.

Pytania o sądy, Smoleńsk i pieniądze dla szpitali. Między innymi tego możemy się spodziewać w najbliższych dniach w sejmowej polityce. Będzie też kolejna odsłona sporu o to, co działo się 11 listopada na ulicach Warszawy. Opozycja w tej sprawie wytacza ciężkie polityczne działa. Domaga się odejścia wszystkich ministrów.
Zdjęcie ilustracyjne /Kamil Młodawski /RMF FM

Platforma Obywatelska zamierza złożyć wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu. Zapowiadając ten ruch, Grzegorz Schetyna zarzucał gabinetowi Beaty Szydło, że jest odpowiedzialny za przyzwolenie dla mowy nienawiści podczas tegorocznego Marszu Niepodległości w Warszawie. Przekonywał, że rząd powinien honorowo podać się do dymisji. Politycy PiS odpowiadali, że na pewno obronią ministrów i odrzucą wniosek opozycji o wotum nieufności dla ekipy kierowanej przez Beatę Szydło.

W Sejmie znów padną pytania o prezydenckie projekty ustaw sądowych. Chodzi o nową wersję przepisów o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Andrzej Duda przygotował je po zablokowaniu projektów napisanych przez Prawo i Sprawiedliwość. To lipcowe weto przypominał kilka dni temu Jarosław Kaczyński, podsumowując dwulecie rządów PiS-u. Mówił, że decyzja prezydenta utrudniła proces zmian dokonywanych przez Zjednoczoną Prawicę. Jak wszyscy państwo wiecie, nieco zmieniły się okoliczności polityczne od 24 lipca tego roku - mówił prezes Kaczyński, przypominając moment zablokowania ustaw sądowych. Ich nową wersję przez wiele ostatnich tygodni Prawo i Sprawiedliwość negocjowało z prezydentem. Andrzej Duda mówił w RMF FM, że czeka na efekty prac parlamentu nad jego propozycjami. Wtedy będę mógł się wypowiedzieć, czy ja jako prezydent uważam, że mogę je podpisać, czy też stało się coś takiego, co mi to uniemożliwia. Ale mam nadzieję, że nic takiego się nie stanie - stwierdził prezydent.

Posłowie zajmą się też pieniędzmi dla systemu ochrony zdrowia

Będą pracować nad rządowym projektem przepisów o zwiększaniu w kolejnych latach wydatków na świadczenia zdrowotne. Autorzy tych rozwiązań przywołują raport OECD, z którego wynika, że wśród krajów rozwiniętych gospodarczo jesteśmy w ogonie, jeśli chodzi o wydatki na zdrowie. Średnia dla takich krajów wynosi 6,7 proc. PKB. Polska wydaje 4,5 proc. PKB.

W Sejmie powróci też temat katastrofy smoleńskiej

We wtorek szef MON ma przedstawić posłom z komisji obrony informację o działalności stworzonej przez niego podkomisji smoleńskiej, która zajmuje się ponownym badaniem wypadku z 10 kwietnia 2010 roku. Posłowie będą dopytywać o wynikach pracy tej komisji i o zapowiedzi międzynarodowego śledztwa w sprawie katastrofy. Na tym samym posiedzeniu komisji obrony szef MSZ ma mówić o planowanej skardze do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze na "zagrabienie polskiego mienia przez Federację Rosyjską w związku z przetrzymywaniem wraku samolotu Tu-154M na terytorium Federacji Rosyjskiej". Minister spraw zagranicznych ma także omówić proces odzyskiwania wraku.

Kolejne przesłuchania ws. Amber Gold

Komisja śledcza do spraw Amber Gold będzie przesłuchiwać kolejnych świadków. Tym razem głównie na posiedzeniach zamkniętych. Świadkami będą policjanci - wśród nich funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego.

Pod koniec tygodnia ludowcy mają zwierać szyki przed wyścigiem samorządowym. Na sobotniej konwencji w Kraśniku chcą przedstawić najważniejsze pomysły na przyszłoroczne wybory - cele na kampanię wyborczą i kolejne cztery lata w samorządzie. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiada, że w wyborach do sejmików i powiatów jego partia wystartuje "pod własnym szyldem". Nie przesądza na razie, czy ludowcy wystawią swojego kandydata na prezydenta Warszawy. 


(ł)