W Sejmie pierwsze czytanie projektu PiS nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Ten przewiduje m.in., że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie - co najmniej 13 z 15 sędziów; dziś jest to dziewięciu sędziów, a większość spraw w TK rozpatruje pięciu sędziów. Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dotychczas - zwykłą większością. Nowi sędziowie TK mieliby składać ślubowanie przed marszałkiem Sejmu, a nie przed prezydentem RP. Jeżeli postępowania wszczęte przed wejściem nowelizacji w życie nie są prowadzone przez skład określony w nowelizacji, wszczynano by je na nowo. Projekt przewiduje też wykreślenie przepisów ustawy, że siedziba TK znajduje się w Warszawie.
Kończymy naszą relację na żywo!
Za wnioskami o odrzucenie projektu PiS było 163 posłów, przeciw głosowało 234, a 35 wstrzymało się od głosu.
Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS. Teraz projekt trafi do komisji ustawodawczej w celu rozpatrzenia.
Sejm odrzucił wniosek o głosowanie imienne ws. projektu ustawy o TK. Wniosek składała PO.
Posłowie zgodzili się na debatę o propozycjach Kukiz’15 ws. nowelizacji ustawy o Trybunale.
Sejm lada chwila będzie głosował nad wnioskiem o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu PiS zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym.
Po krótkiej przerwie Sejm wznowił obrady.
Po burzliwej dyskusji przez prawie dwie godziny posłowie opozycji zadawali pytania autorom projektu.
PiS używa projektu nowelizacji o Trybunale Konstytucyjnym jako wytrychu do zmiany porządku konstytucyjnego w Polsce - oświadczył Krzysztof Paszyk (PSL). Poszukajcie większości konstytucyjnej i wtedy majstrujcie w porządku konstytucyjnym - mówił.
Kamila Gasiuk-Pihowicz (N) oceniła, że projekt proponowany przez PiS "nie ma nic wspólnego z kompromisem". Żadna władza nie jest wieczna i jeszcze państwo zatęsknicie za niezależnym i obdarzonym szacunkiem TK - dodała.
Dlaczego zgłaszacie ten projekt jako wniosek poselski, a nie dajecie tego do konsultacji z innymi ministrami, a w szczególności ze społeczeństwem. Mówiliście dużo o negocjacjach społecznych, rozmowie z Polakami. Nie dajecie takiej możliwości - mówił Petru, zwracając się do posłów PiS, którzy przygotowali projekt nowelizacji ustawy o TK.
Klub Kukiz'15 wstrzyma się od głosu nad projektem PiS nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym - poinformował w czwartek w Sejmie poseł Tomasz Rzymkowski. Zaapelował o poparcie dla przedstawionych przez jego klub zmian w konstytucji, dotyczących TK.
Projekt PiS nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym ma uniemożliwić możliwość "manipulowania składami TK i terminami rozpraw" - mówił w Sejmie poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.
Dodał, że kluczowe w nowelizacji jest wprowadzenie zasady, że TK generalnie orzeka w pełnym składzie (minimum 13 sędziów). Podkreślił, że "trzech sędziów TK nie może kwestionować woli Sejmu, Senatu i prezydenta". Zdaniem posła wprowadzenie zasady większości 2/3 sędziów, by mógł zapaść wyrok, służy temu, by jeden czy dwóch sędziów nie mogło rozstrzygać o wyroku.
"Zabraliście się za demolkę państwa prawa zamiast za reformy dobre dla obywateli" - takie głosy padają ze strony opozycji podczas debaty w Sejmie nad ustawą PiS o Trybunale Konstytucyjnym.
W czwartek przed godz. 13 premier Beata Szydło przybyła do Sejmu. Według informacji PAP, o ok. godzinę opóźni się przylot szefowej rządu do Brukseli. 13:00
Projekt autorstwa PiS ingeruje w niezależność Trybunału Konstytucyjnego i zmierza do utrudnienia czy wręcz uniemożliwienia Trybunałowi wykonywania jego funkcji - tej treści opinię skierował do Sejmu Sąd Najwyższy.
Projekt zdążył zaprezentować poseł PiS Stanisław Piotrowicz, po czym ogłoszono przerwę - do godziny 13:00. Zawnioskował o nią lider Nowoczesnej - Ryszard Petru - do czasu pojawienia się na sali premier Beaty Szydło i członków rządu.
Pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o TK i dyskusja. Ławy PiS puste.