W Krakowie otwarto nową siedzibę Krajowego Laboratorium Referencyjnego i Wzorcującego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Inwestycja kosztowała 12 mln zł.
Nowoczesne laboratorium pozwoli lepiej walczyć ze smogiem - powiedział wojewoda małopolski Józef Pilch podczas wtorkowej uroczystości.
Chcemy wszystkim gminom, powiatom w Małopolsce, które były niegdyś uzdrowiskowe przywrócić ich naturalność. Dlatego potrzebne jest nam to laboratorium. Chciałbym, aby w przyszłości w Krakowie "zionął tylko smok (na turystów), a nie było smogu - dodał Pilch. Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko zapewnił, że otwarte we wtorek laboratorium jest najlepszym "w tej części Europy, o ile nie na całym kontynencie".
Laboratorium będzie badało cztery komponenty środowiska - powietrze, jakość wód powierzchniowych w ściekach wodnych, promieniowanie elektromagnetyczne i hałas.
Oprócz mobilnych laboratoriów, które są tzw. automatycznymi laboratoriami, będziemy weryfikować tzw. metodami manualnymi, czyli z pyłomierza wychodzi filtr i z tego filtra będziemy izolować pył zawieszony i benzoalfapiren - powiedział Ciećko w rozmowie z RMF FM.
Przez pierwsze trzy miesiące 2017 r. w stolicy Małopolski były ponad 50 dni z przekroczeniami dopuszczalnych, dobowych norm zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM10.
Wyniki działań laboratorium będzie można sprawdzić na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
(az)