Nauczyciele będą kontynuować okupację w małopolskim kuratorium oświaty w Krakowie aż do chwili pojawienia się tu jakiejkolwiek osoby decyzyjnej w realizacji naszych postulatów - poinformował przewodniczący oświatowej Solidarności Ryszard Proksa.

W środę po południu w Krakowie odbyło się spotkanie prezydium Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność", uczestniczyło w nim blisko 10 członków oświatowej Solidarności z całego kraju. Tematem rozmów był dalszy protest nauczycieli w małopolskim kuratorium oświaty.

Po zakończeniu spotkania prezydium przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa powiedział dziennikarzom, że nauczyciele będą kontynuować okupację w małopolskim kuratorium oświaty w Krakowie aż do chwili zjawienia się tu jakiejkolwiek osoby decyzyjnej w realizacji postulatów nauczycieli. Przyznał, że jeśli taki przedstawiciel rządu nie zjawi się w Krakowie, to w przyszłym tygodniu protest zostanie zaostrzony.

Podkreślił także, że okupacja w Krakowie ma charakter ogólnopolski i zachęcił nauczycieli z innych regionów do przyłączenia się do akcji.

Nauczyciele w budynku krakowskiego kuratorium protestują od poniedziałku. Domagają się podniesienia wynagrodzenia zasadniczego pracowników oświaty o 15 proc. z wyrównaniem od stycznia 2019 r., a od 2020 r. o kolejne 15 proc. Chcą też wycofania przepisów dotyczących wydłużonej ścieżki awansu zawodowego nauczycieli oraz powrotu do poprzednich rozwiązań dotyczących oceny pracy nauczycieli.

Nauczyciele chcą rozmawiać z premierem

Za to Związek Nauczycielstwa Polskiego poinformował, że zaprosi premiera Mateusza Morawieckiego na rozmowę o finansowaniu edukacji. To - jak podkreśla szef ZNP Sławomir Broniarz - jedno z ustaleń zakończonego właśnie spotkania nauczycieli z organizacjami samorządowymi.

Rząd próbuje - ponad głowami środowiska nauczycielskiego - prowadzić dyskusje tylko z jednym związkiem zawodowym. To niestety generuje tylko coraz większe emocje, coraz większe napięcie - mówił w rozmowie z RMF FM Sławomir Broniarz.

Nauczyciele chcą porozmawiać z premierem podczas specjalnej konferencji na temat finansowania oświaty w Polsce, którą chcą zorganizować wspólnie z samorządowcami. Oprócz premiera ma zostać na nią zaproszona m.in. minister finansów Teresa Czerwińska.

Konferencja prawdopodobnie odbędzie się 8 kwietnia, czyli w dniu, w którym może się rozpocząć strajk nauczycieli.

Podczas spotkania, ZNP i samorządowcy zaprezentują raport pokazujący, ile gminy muszą dokładać pieniędzy, żeby szkoły mogły funkcjonować.

66 miast na prawach powiatu w 2017 roku dopłaciło 6 miliardów złotych- podkreśla Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. 

To właśnie kwestia finansowania oświaty najbardziej łączy samorządowców i ZNP. 

Samorządowcy zarzucają też Annie Zalewskiej, że przerzuciła na nich lwią część kosztów likwidacji gimnazjów.

Ministerstwo Edukacji od kilku tygodni podkreśla, że to samorządy opóźniają realizację podwyżek dla nauczycieli.


Opracowanie: