Mural powstaje na ścianach zapory o wysokości ponad 60 m. i wykonywany jest techniką „clean graffiti”, polegającą na czyszczeniu brudnej powierzchni za pomocą gorącej wody pod ciśnieniem. Obraz będzie miał powierzchnię 3,6 tys. m. kw. i będzie w pełni ekologiczny, bo ekipy malujące nie używają żadnych chemikaliów.
Mural przedstawia bogactwo bieszczadzkiej przyrody. W jego wykonanie zaangażowanych jest kilkanaście osób, a prace prowadzone są w dzień i w nocy. Projektantem obrazu jest Przemek „Trust” Truściński, jeden z najlepszych polskich ilustratorów i twórców komiksowych. Artyści przymocowani są do ściany zapory za pomocą specjalnych lin, używając specjalnych myjek elektrycznych.
Podobne obrazy powstawały dotychczas na murach lub chodnikach. Mural w Solinie powstaje przy użyciu wody pod ciśnieniem sięgającym 250 barów. W ciągu jednej minuty na ścianę wypuszczanych jest 21 litrów wody. Malowidło nie wymaga użycia żadnych substancji chemicznych.
Betonowa zapora wodna na Solinie, stojąca w poprzek Sanu jest największą w kraju i jedną z największych w Europie. Ma długość 664 m., a jej wysokość to 82 m. Budowę zapory rozpoczęto w 1960 r.
Zbiornik wodny w Solinie należy do największych sztucznych zbiorników w Polsce, jego pojemność to blisko 500 mln metrów kwadratowych, a maksymalna głębokość osiąga 60 metrów.
Utworzenie Jeziora Solińskiego wymagało zalania terenów kilku wsi. Pod wodą znalazły się: Solina, Teleśnica Sanna, Horodek, Sokole, Chrewt i duża część Wołkowyi.
Prace przy powstawaniu muralu potrwają do 3 lipca, można je śledzić na bieżąco za pomocą transmisji live.