Wielkimi krokami zbliża się sezon urlopowy, ale dla niektórych to również - a może przede wszystkim - czas na podreperowanie domowego budżetu dzięki wakacyjnej pracy za granicą. Kto zamierza zarabiać, a nie wypoczywać, musi jednak poszukać zatrudnienia już teraz. Choć ofert pracy w całej Europie nie brakuje, a prześwietlili je korespondenci RMF FM.
Izabela Sadowska-Trzcińska z portalu, który publikuje ogłoszenia o pracy za granicą, przyznaje w rozmowie z dziennikarką redakcji ekonomicznej RMF FM Agnieszką Witkowicz, że najwięcej pracy czeka nie tylko tradycyjnie w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Hiszpanii, ale i w Danii czy na Litwie. Najwięcej jest kelnerek, opiekunów osób starszych, pielęgniarek. Ślusarz, spawacz, rzeźnik - wylicza:
Szanse na pracę za granicą mają również lekarze. Mniej ofert znajdą natomiast budowlańcy.
Pojawiają się też cokolwiek osobliwe ogłoszenia jak... ogrodnik na Cyprze, doręczyciel gazet w Finlandii czy wykrawacz jagnięciny w Norwegii.
Okazuje się również, że Irlandia nie jawi się już Polakom jako ziemia obiecana. Zamiast Zielonej Wyspy wolą ostatnio na przykład... zielone szparagi w Niemczech. Dzięki temu z ulgą odetchnęli niemieccy plantatorzy, którzy w ostatnich latach mieli kłopot ze znalezieniem pracowników. Teraz naszych rodaków przyciągają wysokie zarobki. Posłuchaj relacji berlińskiej korespondentki RMF FM Moniki Sędzierskiej:
Do sezonowej pracy w Niemczech przy zbiorach nie tylko szparagów, ale i ogórków czy truskawek zgłosiło się już w tym roku ponad 50 tysięcy Polaków. Jest świetnie. Jeśli chodzi o warunki pracy, warunki mieszkalne, wszystko mi odpowiada. I atmosfera w pracy jest super - mówią ci, którzy już zaczęli pracę:
Oferty pracy dla Polaków w Wielkiej Brytanii przejrzał natomiast nasz londyński korespondent Bogdan Frymorgen. Posłuchaj:
Z kolei w Holandii na zatrudnienie mogą liczyć przede wszystkim ogrodnicy, a w Belgii - budowlańcy. Posłuchaj relacji brukselskiej korespondentki RMF FM Katarzyny Szymańskiej-Borginon:
We Francji Polacy zatrudniani są zazwyczaj na budowach. I najczęściej ciągle "na czarno", mimo że od prawie roku mogą pracować nad Sekwaną legalnie. W czym rzecz, wyjaśni paryski korespondent RMF FM Marek Gładysz:
Mamy też propozycje dla tych, którzy wolą jednak zostać w kraju. Mimo rosnącego bezrobocia ofert wciąż jest sporo - donosi Agnieszka Witkowicz z redakcji faktów ekonomicznych. Posłuchaj, kto ma największe szanse na znalezienie pracy: