Resort obrony obniżył część wymagań zdrowotnych dla kandydatów na żołnierzy zawodowych, a także dla osób ubiegających się o powołanie do czynnej służby wojskowej w jednostkach Wojsk Specjalnych, w Żandarmerii Wojskowej, w Służbie Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego, a także pododdziałach reprezentacyjnych Sił Zbrojnych RP. Nowelizacja dotyczy też osób, które ubiegają się o powołanie do czynnej służby wojskowej na stanowiskach, na których obowiązuje wykonywanie skoków spadochronowych z wysokości do 4 tysięcy metrów.
Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało projekt rozporządzenia zmieniającego wykaz chorób i ułomności przy ocenie kandydatów i żołnierzy przez komisje lekarskie. Zmiany te dotyczą uznania za zdolnych do służby w tych formacjach kandydatów, którzy, dotąd ze względu na stan zdrowia się do nich nie kwalifikowali.
Przeszkodą w dostaniu się do tych formacji - inaczej niż poprzednio - nie będą już otyłość drugiego stopnia, przewlekłe choroby skóry szpecące lub upośledzające sprawność.
Podobnie resort obrony daje możliwość służby w tych jednostkach osobom, u których stwierdzono próchnicę zębów, a do tego nadreaktywność oskrzeli, łagodne nadciśnienie tętnicze. Mogą też do nich trafić osoby z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy w okresie remisji, a także cierpiące na brak lub zanik jednego jądra, czy na lekką formę kamicy układu moczowego.
Te zmiany - jak napisano w uzasadnieniu - "będą miały znaczny wpływ na zwiększenie efektywności systemu orzecznictwa wojskowo-lekarskiego". Resort tłumaczy, że chodzi o zmniejszenie odsetka osób uznawanych przez komisje lekarskie za niezdolne do pełnienia czynnej służby wojskowej.
Cały wykaz zmian znajdziesz >>>TUTAJ<<<.
Powiatowa komisja lekarska, po przeprowadzeniu badań lekarskich oraz weryfikacji dokumentacji medycznej, przyznaje jedną z poniższych kategorii zdolności:
- kategoria A - zdolny(a) do czynnej służby wojskowej, co oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej, a także zdolność do odbywania służby w obronie cywilnej oraz służby zastępczej, z wyjątkiem zawodowej służby wojskowej.
- kategoria B - czasowo niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej, co oznacza, że aktualny stan zdrowia nie pozwala na pełnienie tej służby, natomiast w okresie do 12 lub 24 miesięcy od dnia badania, rokuje nadzieję na odzyskanie zdolności do jej pełnienia. Osoby takie zostaną ponownie wezwane do kwalifikacji wojskowej po upływie okresu, na jaki orzeczona została niezdolność,
- kategoria D - niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej,
- kategoria E - trwale i całkowicie niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie będzie podlegała już obowiązkowi wojskowemu.