Umowa CETA o wolnym handlu Unii Europejskiej z Kanadą, która w niedzielę ma być podpisana w Brukseli, jest szkodliwa dla Polski - powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapowiedział jednocześnie, że jego partia złoży w przyszłym tygodniu w Sejmie wniosek o debatę nad ratyfikacją tej umowy.
Kosiniak-Kamysz stwierdził, że CETA to umowa, która "zaszkodzi polskim konsumentom, rolnikom, małym i średnim przedsiębiorcom". Jego zdaniem jest to "śmiertelne zagrożenie dla polskiego rolnictwa indywidualnego".
My jesteśmy przeciwni, stanowczo protestujemy. Jutro smutny dzień, podpisanie tej umowy z Kanadą. Bez ratyfikacji przez Polskę rząd PiS wywiesił białą flagę w Brukseli, nie chciał bronić polskich interesów i rolników - skomentował Kosiniak-Kamysz.
Będziemy składać w najbliższym tygodniu w Sejmie wniosek o jak najszybszą debatę nad ratyfikacją, bo nie może być tak, że umowa wchodzi w życie, a nie jest ratyfikowana przez parlamenty narodowe - dodał lider Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Kosiniak-Kamysz uważa, że ustawa dotycząca ratyfikacji umowy CETA powinna zostać przez rząd pokazana w parlamencie jak najszybciej. Aby każdy mógł zagłosować, a obywatele wiedzieli kto jest za tą umową, kto jest przeciwko - powiedział.
Ja nie chcę jabłka modyfikowanego genetycznie, w 2015 r. takie jabłka są dopuszczone w Kanadzie. Ja nie chcę łososia już modyfikowanego genetycznie, jaki jest dopuszczony w Kanadzie. Ja nie chcę używania pestycydów, które są zabronione w Polsce i Europie, a dopuszczone w Kanadzie - mówił Kosiniak-Kamysz i dodał, że jakość kanadyjskiej żywności jest "dużo niższa" niż polskiej.
Kilka sejmików województw m.in. mazowieckiego i małopolskiego przyjęło już stanowiska dotyczące CETA. Kosiniak-Kamysz powiedział, że chciałby, aby inne regiony również zabrały głos ws. umowy.
W niedzielę odbędzie się w Brukseli szczyt UE-Kanada, na którym podpisana zostanie umowa CETA. Taką informację przekazał w piątek szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Wcześniej wszystkie kraje Wspólnoty dały zielone światło dla podpisania umowy z Kanadą oraz dla rozpoczęcia tymczasowego stosowania części jej zapisów jeszcze przed ratyfikacją.
Porozumienie będzie jednak wymagać ratyfikacji przez wszystkie państwa członkowskie Unii i Parlament Europejski.
Umowa CETA zniesie niemal wszystkie cła i bariery pozataryfowe oraz zliberalizuje handel usługami między UE a Kanadą.
(łł)