Ponad 2 tysiące osób wyjedzie dziś na szczyt Kasprowego Wierchu, aby uczcić 75-lecie budowy pierwszej w Polsce i w Tatrach kolei linowej. Przejazdy będą bezpłatne. Wszystkich pasażerów witać będą, oczywiście ubrani w stroje z epoki, pracownicy PKL.
Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11 pod tablicą upamiętniającą pobyt papieża Jana Pawła II na Kasprowym Wierchu w czerwcu 1997 r. Będzie to wspólna modlitwa, w której udział weźmie m.in. około 80 dostojników Kościoła uczestniczących w Konferencji Episkopatu Polski. Potem nastąpi symboliczne, rozpoczynające obchody roku jubileuszowego uderzenie w stojący na szczycie Kasprowego dzwon - powiedział prezes Polskich Kolei Linowych Jerzy Andrzej Laszczyk.
W ciągu całego dnia, o ile nie przeszkodzi wiatr halny, na szczyt wywiezionych zostanie ponad dwa tysiące osób, które wcześniej dokonały rezerwacji specjalnego, jubileuszowego biletu - dodał.
W budynku górnej stacji kolei wystawiona zostanie historyczna księga pamiątkowa. Pierwszego wpisu w 1936 roku dokonał w niej prezydent Ignacy Mościcki. Przez kolejne lata znalazło się tu wiele nazwisk wielkich Polaków, a w ostatnim 25-leciu m.in. Jana Pawła II, prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego a także prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki - przypomniał prezes PKL.
Kolej linowa na Kasprowy Wierch powstała jako pierwsze tego typu urządzenie w Polsce i po obu stronach Tatr. Jej budowę rozpoczęto 1 sierpnia 1935 roku, a już 26 lutego 1936 ruszyła z Kuźnic na Myślenickie Turnie. Na Kasprowy wjechała 15 marca tego samego roku, czyli po 227 dniach budowy.