Są takie informacje, które rozgrzewają internet do czerwoności. Błyskawicznie wywołują lawinę komentarzy i udostępnień na portalach społecznościowych. Czasami smucą lub przerażają, innym razem cieszą albo pozytywnie zaskakują. Jedno jest pewne - nie można przejść obok nich obojętnie. Podsumowując 2015 rok zajrzeliśmy do statystyk naszej strony i przygotowaliśmy listę 12 najpopularniejszych informacji.
Miejsce 12: Tragedia na drodze. Policjanci potrącili 4 motocyklistów
Do tego tragicznego wypadku doszło 20 września w miejscowości Gietrzwałd (woj. warmińsko-mazurskie). Samochód policyjny potrącił tam 4 motocyklistów. Jednego z nich nie udało się uratować. To jedna z tysięcy informacji, jakie od Was każdego roku dostajemy na Gorącą Linię RMF FM 600 700 800.
Miejsce 11: Państwo Islamskie terroryzuje świat
Świat jest przerażonych okrucieństwem bojowników Państwa Islamskiego. Nie ma dnia, by agencje nie donosiły o kolejnych zbrodniach czy zamachach. Terroryści z zimną krwią ścinają głowy, palą żywcem, biorą w niewolę i gwałcą. Gehenna dotyka setek kobiet. Wami wstrząsnęła informacja o 9-letniej niewolnicy seksualnej. Jazydka, ofiara zbiorowych gwałtów zaszła w ciążę. Przeczytaj więcej.
Miejsce 10: Karambol w Krakowie. "Tir taranował wszystko, co było na drodze"
Potężny karambol, do którego doszło 19 maja na skrzyżowaniu ulic Grota Roweckiego i Kobierzyńskiej w Krakowie, to nr 10 na naszej liście informacji, które najbardziej rozgrzały zainteresowanie internatów RMF24.pl. Uszkodzonych zostało kilkanaście samochodów. Rannych zostało 10 osób. TUTAJ przeczytasz więcej o chaosie w mieście, jaki spowodował karambol w Krakowie.
Miejsce 9: Jedno zdjęcie, które wpłynęło na postrzeganie problemu uchodźców
Łamiące serce zdjęcie 3-letniego uchodźcy z Syrii Aylana Kurdi, który utonął 2 września u wybrzeży Turcji obiegło cały świat. W ciągu 12 godzin od jego opublikowania w internecie obejrzało fotografię 20 milionów ludzi. Jedno zdjęcie, które zmieniło postrzeganie dramatu syryjskich uchodźców.
Miejsce 8: PiS przejmuje władzę
26 października Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. Polscy poszli do urn dzień wcześniej, 25 października. 37,58 proc. wyborców oddało swój głos na Prawo i Sprawiedliwość.
Miejsce 7: Zamachy we Francji
Seria krwawych zamachów terrorystycznych w Paryżu na wiele tygodni sparaliżowała strachem Europę. Pierwsze szczątkowe informacje, jakie do nas docierały 13 listopada tuż po 22:00 mówiły o zakładnikach wziętych podczas koncertu. Potem dotyczyły już strzelaniny. Z każdą minutą z przerażeniem dowiadywaliśmy się o kolejnych ofiarach. Dziś już wiemy, że w sześciu zamachach przeprowadzonych przez terrorystów Państwa Islamskiego zginęło 130 osób, a ok. 350 zostało rannych.
Miejsce 6: Katastrofa samolotu we francuskich Alpach. Nikt nie przeżył
Kilka minut po godzinie 11:00 24 marca dotarła do nas wstrząsająca informacja o katastrofie airbusa we francuskich Alpach. Na pokładzie było 150 osób - nikt nie przeżył. Kilka dni później dane uzyskane z jednej z czarnych skrzynek oraz ze śledztwa jednoznacznie wskazały, że do rozbicia samolotu celowo doprowadził jego drugi pilot, Andreas Lubitz.
Miejsce 5: Andrzej Duda - prezydent z Krakowa
24 maja 2015 roku podczas głosowania w II turze Polacy wybrali Andrzeja Dudę na prezydenta RP. Duda zdobył 51,55 proc. głosów. Jego konkurenta Bronisława Komorowskiego poparło 48,45 proc. wyborców. Wydarzenia wieczoru wyborczego relacjonowaliśmy dla Was na RMF24.pl MINUTA PO MINUCIE.
Miejsce 4: "Kochany tato, koledzy będą nazywać mnie "kur...ą". Gigantyczny sukces kampanii społecznej
"Kochany Tato.." to film, który wzbudził ogromne zainteresowanie w mediach społecznościowych w całej Europie. Przygotowany przez norweski oddział organizacji walczącej o prawa kobiet "Care", jest elementem kampanii społecznej o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet. "Urodzę się jako dziewczynka, proszę, zrób wszystko co możesz, żeby ten fakt nie był dla mnie największym zagrożeniem" - mówi w filmie do swojego ojca nienarodzone jeszcze dziecko.
Miejsce 3: Przyszli kierowcy mogą odetchnąć z ulgą. Z restrykcyjnych przepisów na razie tylko "zielony listek"?
Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się informacja podana 25 listopada 2015 roku przez reportera RMF FM Mariusza Piekarskiego o odroczeniu restrykcyjnych przepisów, które miały objąć świeżo upieczonych kierowców.
Chodzi mi.in. o okres próbny dla nowych kierowców. Odroczone zostały też inne przepisy dotyczące "młodych kierowców", również o kursach doszkalających, szkoleniu z jazdy na śliskiej nawierzchni i o niższych limitach prędkości przez 8 miesięcy od odebrania prawa jazdy.
Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.
Miejsce 2: Child alert - 10-letnia Maja odnaleziona w Niemczech
14 kwietnia 2015 roku polska policja po raz pierwszy uruchomiła procedurę Child Alert. Pomogło to w odnalezieniu 10-letniej Mai z Wołczkowa pod Szczecinem. Dziewczynka została uprowadzona, kiedy wracała ze szkoły. Została odnaleziona w Niemczech, cała i zdrowa. Jak się okazało, porywacz Adrian N. już wcześniej uprowadził inne dziecko na terenie Wielkiej Brytanii.
Miejsce 1: Stenogramy z katastrofy smoleńskiej
7 kwietnia 2015 roku dziennikarz RMF FM Tomasz Skory ujawnił nowe stenogramy smoleńskie. To dokumentacja ekspertów, którzy na nowo odczytali zapis rejestratora rozmów w kokpicie prezydenckiego tupolewa.
Na RMF24 opublikowaliśmy cały stenogram rozmów w kokpicie.
Z zapisu rozmów z kokpitu Tu-154M - wynika m.in, że Dowódca Sił Powietrznych do końca przebywał w kokpicie lądującego tupolewa, załodze nieustannie przeszkadzały osoby trzecie, a co więcej na pokładzie podawano "piwko".
Załoga - jak wynika z materiału, do którego dotarli dziennikarze RMF FM - musiała nieustanie uciszać i uspokajać osoby trzecie przebywające w kokpicie podczas lądowania. W ciągu 20 minut przed katastrofą magnetofon zarejestrował aż 7 prób uspokajania i uciszania. Od zwykłego "ćśś-ćśś", "cicho tam!", przez "wychodzić mi stąd!", po "ku(...), przestańcie proszę".
Na pół godziny przed katastrofą mikrofony zarejestrowały rozmowę, w czasie której ktoś z załogi - raczej nie piloci - rozmawiali o piciu piwa w czasie lotu. Alkoholowi poświęcone są dialogi niezidentyfikowanych osób.