W tym roku astronomiczne lato rozpoczyna się 21 czerwca o godzinie 16:58 według czasu środkowoeuropejskiego letniego. Przed nami też najdłuższy dzień w roku, który potrwa dokładnie 16 godzin i 46 minut.
Dlaczego astronomiczne lato zaczyna się właśnie o godzinie 16:58? Bo dokładnie wtedy Słońce wchodzi w znak raka, ale nie w gwiazdozbiór raka.
Ekliptyka, czyli pozorna droga Słońca na niebie, która przechodzi przez gwiazdozbiory zodiakalne jest podzielona na dwanaście części nazywanych znakami zodiaku. Wskutek pewnych zjawisk związanych z rotacją Ziemi znaki zodiaku, które pierwotnie były powiązane z gwiazdozbiorami zodiakalnymi rozjechały się. Formalnie teraz na niebie Słońce jest na granicy gwiazdozbioru byka i bliźniąt, ale wchodzi w znak raka - mówi Leszek Błaszkiewicz, astronom z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Słońce jest teraz najdalej od równika i na naszych szerokościach geograficznych tego dnia Słońce będzie świeciło najwyżej. Nazywamy to przesileniem letnim. Dzisiaj mamy najdłuższy dzień w roku, który potrwa 16 godzin i 46 minut. Potrwa on dłużej od najkrótszego o 9 godzin i 4 minuty.
Od dzisiaj dzień będzie stawał się coraz krótszy, ale przez te pierwsze tygodnie nie zauważymy tego faktu, więc nie ma czym się przejmować. Przypomnę, że teraz mamy idealne warunki, żeby próbować wypatrzeć obłoki srebrzyste - mówi astronom.
Obłoki srebrzyste złożone z kryształków lodu znajdują się na o wiele większej wysokości niż typowe chmury, które mogą sięgać kilkunastu kilometrów. Obłoki są częścią mezosfery, występują na wysokości około 75-85 kilometrów nad Ziemią.
Obłoki srebrzyste można zobaczyć wówczas, gdy mamy tak zwane białe noce - kiedy północna część horyzontu jest jeszcze oświetlona przez słońce i nie ma całkowitej ciemności, a słońce jest bardzo płytko pod horyzontem.