Paweł Niemczuk prawdopodobnie straci stanowisko Głównego Lekarza Weterynarii, wszystko w związku ze skandalem dotyczącym nielegalnego uboju bydła. Trwają przygotowania do konferencji poświęconej sytuacji na Bliskim Wschodzie, w stolicy prowadzono stopień alarmowy ALFA, a na granice z państwami Unii wróciły kontrole. "Ktoś trzymając nas za rękę wpycha nam palec między drzwi i ten ktoś to są Stany Zjednoczone" - tak organizację szczytu w Polsce ocenił w popołudniowej rozmowie w RMF FM gen. Bogusław Pacek. Dziś poznaliśmy także datę pogrzebu Jana Olszewskiego. Informowaliśmy was także o zamieszaniu dyplomatycznym na linii Polska-Norwegia i wniosku Platformy Obywatelskiej, która żąda dymisji wiceministra Andruszkiewicza w związku z aferą fałszowania podpisów na listach poparcia dla Młodzieży Wszechpolskiej.

Norwegia uznała polskiego konsula za persona non grata

MSZ Norwegii oświadczyło, że polski konsul Sławomir Kowalski został uznany za persona non grata. Jak przekazała rzeczniczka resortu, powodem tej decyzji było zachowanie dyplomaty. W odpowiedzi polskie władze uznały za persona non grata norweską konsul w Polsce.

Główny Lekarz Weterynarii do dymisji po aferze z nielegalnym ubojem?

Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk zostanie wkrótce zdymisjonowany - ustaliła nieoficjalnie dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. Dymisja ma mieć związek ze skandalem dotyczącym nielegalnego uboju bydła. Jak nieoficjalnie ustaliła dziennikarka RMF FM już rok temu GIW przekazywał do ministerstwa rolnictwa list, w którym alarmował w sprawie niedofinansowania inspekcji weterynaryjnej i zbyt małej liczby inspektorów. Nic w tej sprawie nie zrobiono. Już w grudniu zaczęto natomiast odwoływać osoby, które mają kwalifikacje, znają unijne procedury i od lat miały doskonałe kontakty z Komisją Europejską. W grudniu minister rolnictwa odwołał ze stanowiska zastępcy szefa GIW -  Krzysztofa Jażdżewskiego, bo potrzebował "głowy", gdy rolnicy zarzucili mu, że z Litwy sprowadzane jest mięso z tzw. czerwonych stref ASF. Minister rolnictwa wprowadził nawet wówczas embargo na mięso z Litwy, z którego musiał się potem wycofać, ale Jażdżewskiego do pracy nie przywrócił. Komisja Europejska z niepokojem patrzy na rozbijanie inspekcji weterynaryjnej.


Jest data pogrzebu Jana Olszewskiego

Pogrzeb Jana Olszewskiego odbędzie się w sobotę. Informację taką przekazał marszałek Sejmu Marek Kuchciński. 


Romaszewska nie chce pomnika Tadeusza Mazowieckiego w Warszawie

W Porannej rozmowie w RMF FM Zofia Romaszewska - doradczyni prezydenta - skrytykowała pomysł Andrzeja Dudy, który chciałyby, żeby w Warszawie staną pomnik Tadeusza Mazowieckiego. Nie lubię Tadeusza Mazowieckiego - przyznała. Jego część życia związana z latami 50. Nie warto na ten temat gadać. Już wystarczająco się wszyscy nie lubimy - dodała. Prezydent jest młodym człowiekiem. Nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wyglądała rzeczywistość onych czasów - tłumaczyła Romaszewska.

Kaczyński: Na taśmach nie ma przekleństw. Nie ma korupcji

"Na tych taśmach nie ma przekleństw, nie ma omawiania nielegalnych działań, nie ma korupcji" - tak prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w rozmowie z tygodnikiem "Sieci" skomentował ujawnione przez "Gazetę Wyborczą" nagrania ze spotkań z jego udziałem. "Jest poszukiwanie wyjścia z trudnej sytuacji, przy nacisku na legalność działań" - dodał.

Irański dziennikarz: Kręgi zbliżone do księcia Rezy Pahlawiego zamierzają pojawić się w Polsce

"Bliski Wschód wymaga dyskusji i nie chodzi tu wyłącznie o Iran. (...) Polska wzięła na siebie ryzyko zorganizowania tej konferencji, bo pozostałe państwa europejskie się do tego nie kwapiły" - podkreślił w rozmowie z korespondentem RMF FM Bogdanem Frymorgenem Ahmad Rafat - mieszkający w Londynie irański dziennikarz, współpracujący z organizacjami "Iranian Human Rights" i "United for Democracy for Iran".

Potwierdził, że wedle jego wiedzy irańska opozycja nie została zaproszona na rozpoczynający się w środę dwudniowy szczyt w Warszawie.

"Niemniej kręgi zbliżone do lidera irańskiej opozycji księcia Rezy Pahlawiego zamierzają pojawić się w Polsce, aby rozmawiać z delegatami. Być może planują też jakieś protesty" - ujawnił.

Całą rozmowę Bogdana Frymorgena z Ahmadem Rafatem znajdziesz TUTAJ! >>>>

W Warszawie stopień alarmowy ALFA, na granice z państwami Unii wróciły kontrole

Pierwszy stopień alarmowy ALFA obowiązuje od dzisiaj na terenie Warszawy. To element zabezpieczenia antyterrorystycznego przed rozpoczynającą się w środę konferencją bliskowschodnią, na której obecność zapowiedzieli m.in. wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence, szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo i premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Również od dzisiaj - i również do 15 lutego - na terenie stolicy obowiązuje stopień alarmowy BRAVO-CRP: drugi w czterostopniowej skali dot. bezpieczeństwa teleinformatycznego.

Zaostrzone środki bezpieczeństwa obowiązują jednak nie tylko w Warszawie: w niedzielę na granice z państwami Unii Europejskiej wróciły kontrole - i tak będzie do 16 lutego.

Co konkretnie oznaczają wprowadzone w stolicy stopnie alarmowe? PRZECZYTAJ! >>>>

Gen. Pacek o konferencji bliskowschodniej: Niefortunne posunięcie

"Ktoś trzymając nas za rękę wpycha nasz palec między drzwi i ten ktoś to są Stany Zjednoczone. Jest to niefortunne posunięcie ze strony naszego wielkiego przyjaciela - Ameryki. Można by było to rozegrać inaczej" - tak organizację konferencji bliskowschodniej w Polsce ocenił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM generał dywizji Wojska Polskiego w stanie spoczynku Bogusław Pacek.

CAŁĄ ROZMOWĘ MARCINA ZABORSKIEGO Z GEN. PACKIEM ZOBACZYSZ TUTAJ

Platforma żąda dymisji Adama Andruszkiewicza. Chodzi o aferę z fałszowaniem list poparcia

Posłowie Platformy Obywatelskiej zażądali dymisji wiceszefa resortu cyfryzacji Adama Andruszkiewicza. Chodzi o sprawę rzekomego fałszowania podpisów pod listami poparcia dla kandydatów Młodzieży Wszechpolskiej przed wyborami samorządowymi w 2014 roku.

Politycy PO zapowiedzieli również wniosek o informację rządu nt. działań prokuratury w śledztwie w tej sprawie.

Prokuratura Krajowa już wcześniej przyznała, że śledztwo to prowadzone było przez białostockich prokuratorów "nieudolnie, opieszale, bez koncepcji".

Minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro przyznał dziś, że w śledztwie dot. fałszowania podpisów na listach Młodzieży Wszechpolskiej doszło to poważnych uchybień. Szef resortu sprawiedliwości zapowiedział, że będą analizowane przyczyny przewlekłego prowadzenia tej sprawy. Zapewnił, że zostaną też wyciągnięte konsekwencje personalne.

A sam Adam Andruszkiewicz zapowiedział, że w tym tygodniu wystąpi na drogę prawną wobec redakcji i osób, które podały informacje, że "sfałszował podpisy".

Ruszył proces Józefa Piniora

Przed wrocławskim sądem rozpoczął się proces byłego senatora Platformy Obywatelskiej Józefa Piniora i jego asystenta Jarosława Wardęgi. Obaj są oskarżeni o korupcję, m.in. o przyjęcie co najmniej 40 tys. zł.

TW Ryszard - seria zdumiewających przypadków

"Jak to możliwe, że teczka tajnego współpracownika SB Kazimierza Kujdy nie została ujawniona przez dziesiątki już lat? Kazimierz Kujda, dziś szef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a wcześniej parokrotnie prezes spółki Srebrna, należy do najbliższych współpracowników prezesa PiS. Jak mogło dojść do tak skutecznego zatajenia jego przeszłości, że zaskoczony jest nawet lider PiS?" - zastanawia się w felietonie dziennikarz RMF FM Tomasz Skory.

POLECAMY! >>>>

Williams Racing pokazał bolid Roberta Kubicy

Williams Racing pokazał nowy bolid. W siedzibie zespołu w Grove w oficjalnej prezentacji wziął udział Robert Kubica.


Nie żyje mistrz olimpijski Max Reinelt. Zmarł podczas jazdy na nartach

Niemiecki wioślarz, mistrz olimpijski, dwukrotny mistrz świata w ósemce Maximilian Reinelt zmarł podczas jazdy na nartach w trakcie urlopu, który spędzał w szwajcarskim kurorcie St. Moritz.

Błaszczykowski nie pomógł, Górnik Zabrze pokonał Wisłę Kraków

Górnik Zabrze pokonał na własnym stadionie krakowską Wisłę 2:0 w poniedziałkowym meczu kończącym 21. kolejkę piłkarskiej ekstraklasy. W wyjściowym składzie gości wystąpił reprezentacyjny pomocnik Jakub Błaszczykowski, który wrócił do Wisły i do polskiej ligi po 12-letniej przerwie. Poprzednio zagrał w ekipie "Białej Gwiazdy" 26 maja 2007 roku przeciwko ŁKS Łódź. Wtedy założył koszulkę z napisem "Jeszcze tu wrócę" i słowa dotrzymał, choć poniedziałkowy "ponowny debiut" nie był dla niego szczęśliwy.

Rozdano Grammy

W Los Angeles odbyła się ceremonia rozdania nagród Grammy. Statuetki odebrali m.in. Lady Gaga i Bradley Cooper za najlepsze wykonanie duetu pop w utworze "Shallow" z filmu "Narodziny gwiazdy" oraz Childish Gambino - m.in. za najlepszy teledysk "This is America".