Donald Tusk w trakcie swojego expose przypomniał manifest Piotra Szczęsnego, który w 2017 r. dokonał samopodpalenia. Mówiąc o Szczęsnym, podkreślił: "Już 6 lat temu ktoś tak precyzyjnie nazwał lęki, niepokoje, złość, jaka rodziła się w polskich sercach". Przypomnienie historii Szczęsnego wywołało sporo kontrowersji.

Ten człowiek zakończył ten spis protestów słowami: "Przede wszystkim wzywam, aby przebudzili się ci, którzy popierają PiS. Nawet jeśli podobają się wam postulaty PiS-u, to weźcie pod uwagę, że nie każdy sposób ich realizacji jest dopuszczalny. Realizujcie swoje pomysły w ramach demokratycznego państwa prawa, a nie w taki sposób jak obecnie. Tych, którzy nie popierają PiS-u - bo polityka jest im obojętna albo mają inne preferencje - wzywam do działania. Nie wystarczy czekać na to, co czas przyniesie. Nie wystarczy wyrażać niezadowolenia w gronie znajomych. Trzeba działać, a form i możliwości jest naprawdę dużo. Proszę was jednak, pamiętajcie! Wyborcy PiS to także nasze matki, bracia, sąsiedzi, przyjaciele i koledzy. Nie chodzi o to, żeby toczyć z nimi wojnę - być może tego właśnie chciałby PiS - ani nawrócić ich, bo to naiwne, ale o to, żeby swoje poglądy realizowali zgodnie z prawem i zasadami demokracji. Ja, zwykły, szary człowiek taki jak wy, wzywam was wszystkich: nie czekajcie dłużej!". 

Piotr Szczęsny, szary człowiek, spłonął jesienią 2017 r. - mówił Tusk. Gdy ktoś z sali zapytał go, czy się rozpłacze, odpowiedział: Nie, panie pośle, nie rozpłaczę się.

Na sali sejmowej zrobiła się wrzawa, a marszałek Szymon Hołownia zaapelował o powagę, w obliczu śmierci człowieka.

Przypomnienie Piotra Szczęsnego wywołało sporo kontrowersji

"Premier Tusk składa hołd wszystkim walczącym o demokrację, praworządność, prawa człowieka. Cytuje manifest Piotra Szczęsnego. Dziękujemy Wam, polskim Patriotom, Odważnym, Wyprostowanym, Demokratom. To Wasze zwycięstwo!" - napisała na platformie X Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

"Premier Donald Tusk podczas expose odczytał ‘Manifest zwykłego, szarego Człowieka’ Piotra Szczęsnego, który 6 lata temu dokonał aktu samospalenia w proteście przeciwko polityce PiS. Jakże trafny jest ten Manifest" - zauważyła Alicja Defratyka, ekonomistka i autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Nie wszystkim taki ruch Tuska się jednak spodobał. "Tusk zaczyna swoje przemówienie od cynicznego wykorzystania tragedii człowieka, który uwierzył w kłamliwą propagandę PO i sprzyjających jej mediów. Gdy w 2011 r. inny człowiek podpalił się pod kancelarią premiera Tuska, media nazywały go terrorystą. Skrajny cynizm i hipokryzja. Fatalny początek tego rządu" - ocenił Paweł Jabłoński z PiS.

"Wykorzystywanie śmierci w polityce. Łaknienie emocji bez poczucia konsekwencji. Żadnych granic." - stwierdził z kolei Waldemar Buda.

"A teraz mamy cyniczne żerowanie na tragedii człowieka. Nikt nie powinien gloryfikować samobójstwa. Obrzydliwe" - stwierdził Radosław Fogiel.

"Oczywiście rozumiem, że przeczytanie listu Piotra Szczęsnego to hołd dla KOD-u i podziękowanie wszystkim, którzy z zapałem godnym lepszej sprawy nie zauważali, że nie ma powrotu do świata sprzed 2015 r., może jednak romantyzowanie samobójstwa to nie jest zbyt dobry pomysł?" - stwierdził pisarz i publicysta Wojciech Engelking.

Justyna Suchecka, laureatka Grand Pressa i dziennikarka tvn24.pl przypomniała z kolei ważny numer.  "Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123.***Tak wczoraj jak i dziś - mam ochotę wykrzyczeć ten numer, gdy ktoś publicznie przywołuje tragiczną historię Piotra Szczęsnego".

"Wspaniały gest z odczytaniem przez D.Tuska manifestu Piotra Szczęsnego. Myślę, że Pan Piotr widzi to teraz i ociera łzy wzruszenia" - stwierdził na platformie X Tomasz Lis.

Kim był Piotr Szczęsny?

54-letni Piotr Szczęsny podpalił się na Placu Defilad w Warszawie 19 października 2017 roku. Na miejsce zdarzenia jako pierwsi dotarli strażacy. Mężczyzna był nieprzytomny. W stanie krytycznym został przewieziony do szpitala, gdzie po kilku dniach zmarł.

Jak informowali wówczas policjanci, na miejscu "zabezpieczono różne przedmioty". Były to m.in. megafon i ulotki, które mężczyzna wcześniej rozdawał przechodniom. Na ulotkach było wymienionych 15 powodów jego protestu oraz wezwanie "do wszystkich Polek i Polaków, tych, którzy decydują o tym, kto rządzi w Polsce, aby przeciwstawili się temu, co robi obecna władza i przeciwko czemu on protestuje".

Jeśli ktoś w Twojej rodzinie krzywdzi Cię - bije lub obraża - zadzwoń. Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” działa przez całą dobę.
Infolinia 800 12 00 02 [WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ TUTAJ]

***
Nachodzą cię myśli samobójcze? Wydaje Ci się, że znajdujesz się w sytuacji bez wyjścia? Pamiętaj, że są osoby, które chcą i mogą Ci pomóc. Dyżurują telefonicznie lub on-line:
116 123 - kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych
116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
800 70 2222 - Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym

W sytuacji zagrożenia życia dzwoń pod numer 112 albo jedź na izbę przyjęć najbliższego szpitala psychiatrycznego. [WIĘCEJ INFORMACJI TUTAJ]