Kraje Unii Europejskiej nie osiągnęły większości wymaganej do przyjęcia lub odrzucenia wniosku Komisji Europejskiej dotyczącego przedłużenia o kolejne 10 lat stosowania kontrowersyjnego, chwastobójczego środka - glifosatu. Jego stosowanie jest obecnie dozwolone w UE tylko do 15 grudnia 2023 r.

Komisja Europejska położyła na stół propozycję przedłużenia stosowania glifosatu o kolejne 10 lat. Państwa członkowskie nie osiągnęły jednak większości wymaganej do przyjęcia lub odrzucenia tego wniosku.

Brukselska korespondentka RMF FM ustaliła, że Polska głosowała za propozycją KE, natomiast Francja i Niemcy wstrzymały się od głosy.

Szczególnie zaskakujące jest stanowisko Niemiec, które same wprowadzają zakaz stosowania tego środka od przyszłego roku.

Od głosu wstrzymały się również Holandia i Belgia, wewnętrznie podzielone w tej sprawie. Przeciwko przedłużeniu zezwolenia głosowały natomiast Austria, Luksemburg i Chorwacja.

Ponowna próba podjęcia decyzji w sprawie wniosku Komisji Europejskiej nastąpi w pierwszej połowie listopada na posiedzeniu Komitetu Odwoławczego. Kraje UE poinformują wówczas, czy zmieniły zdanie.

Jeżeli nie będzie zmiany, to decyzja będzie należeć do KE, która zapewne przedłuży zezwolenie o 10 lat. Decyzja musi zapaść do 14 grudnia, gdyż zezwolenie na stosowanie glifosatu wygasa 15 grudnia 2023 r. KE przedstawi pod głosowanie ten sam tekst, chociaż zapowiada później wprowadzenie pewnych zmian.

Glifosat budzi ogromne kontrowersje

Glifosat budzi ogromne kontrowersje, szczególnie dotyczące jego konsekwencji dla zdrowia ludzkiego. Istnieją obawy, że wywołuje raka, chorobę Parkinsona czy deformację płodu.

Europejska Agencja Chemikaliów stwierdziła jednak, że nie ma powodu podejrzewać, by glifosat faktycznie był rakotwórczy. Również w wydanym w lipcu raporcie Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) stwierdzono, ze "na podstawie zgromadzonych badań nie zidentyfikowano krytycznych obszarów budzących obawy co do wpływu tej substancji na zdrowie ludzi, zwierząt i środowisko".

Obecne zezwolenie na glifosat, które obowiązywało przez pięć lat, zostało odnowione w 2017 r., a następnie przedłużone o jeden rok w grudniu 2022 r.

Opracowanie: