CEEB to Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Do końca czerwca 2022 roku właściciele lub zarządcy budynków mają czas na złożenie do CEEB deklaracji informującej o źródle ciepła. Z obowiązku są wyłączeni tylko użytkownicy fotowoltaiki i klimatyzatorów.
Obowiązek złożenia deklaracji jest powszechny. Dotyczy on każdego właściciela lub zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, w których znajduje się źródło ogrzewania.
W deklaracji wyszczególnione są źródła ciepła, które należy zgłosić, są to:
- miejska sieć ciepłownicza/ciepło systemowe/lokalna sieć ciepłownicza,
- kocioł na paliwo stałe z ręcznym podawaniem paliwa/zasypowy,
- kocioł na paliwo stałe z automatycznym podawaniem paliwa/z podajnikiem,
- kominek/koza/ogrzewacz powietrza na paliwo stałe,
- piec kaflowy na paliwo stałe,
- trzon kuchenny/piecokuchnia/kuchnia węglowa,
- kocioł gazowy/bojler gazowy/podgrzewacz gazowy przepływowy, kominek gazowy,
- kocioł olejowy,
- pompa ciepła,
- ogrzewanie elektryczne/bojler elektryczny,
- kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania.
Urządzeń, których nie ma wskazanych w deklaracji nie zgłaszamy do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - zgłaszać nie trzeba np. paneli fotowoltaicznych czy klimatyzatorów.
Czas na zgłoszenie deklaracji do CEEB mamy tylko do końca czerwca 2022 roku. Jeśli 1 lipca lub później uruchomimy nowe źródło ogrzewania, to na złożenie deklaracji mamy 14 dni (licząc od dnia uruchomienia).
Deklarację możemy zgłosić na dwa sposoby:
- drogą elektroniczną: za pomocą profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub e-dowodu na stronie internetowej www.zone.gunb.gov.pl
- w formie papierowej: wypełniony formularz można przesłać lub złożyć osobiście w odpowiednim urzędu gminy. Formularze dostępne są na stronie CEEB.
Za brak złożenia deklaracji grozi kara grzywny, która może być nałożona w ramach postępowania mandatowego lub w formie orzeczenia sądu na skutek złożonego wniosku o ukaranie.
Za brak złożenia deklaracji grozi grzywna, która jest wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń. Kary można uniknąć, jeżeli - w ramach tzw. czynnego żalu - sami poinformujemy urząd gminy o tym, że przekroczyliśmy termin i założymy deklarację. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków została uruchomiona w wakacje 2021 roku.
Według stanu na pierwszy tydzień lutego, wszystkie 10 gmin z największym procentem złożonych deklaracji spośród wszystkich mieszkańców to gminy wiejskie - m.in. Szulborze Wielkie (90%), Zawidów, Rytro, Słopnice czy Chełmiec (3 z 5 to gminy z woj. małopolskiego).
Wśród dużych miasta najwięcej wniosków - licząc procent złożonych deklaracji wobec wszystkich budynków - złożono w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi.